Gorzów katedra

i

Autor: TogaHa Remont trwa już ponad trzy lata.

Gorzów: W piątek otwarcia katedry nie będzie! Winny koronawirus

2020-10-22 17:31

23 października katedra miała być ponownie otwarta. Na tę chwile czekali wierni od 1 lipca 2017 roku, czyli od pożaru świątyni. Uroczystości jednak nie będzie. Powodem sytuacja epidemiologiczna i liczne zakażenia. W izolacji znalazł się m.in. biskup diecezji Tadeusz Lityński. Kiedy ostatecznie do katedry będą mogli wrócić wierni, jeszcze nie wiadomo.

Otwarcie gorzowskiej katedry przełożone. Powodem pandemia koronawirusa. W piątek (23.10), po trzech latach, miała odbyć się uroczystość ponownego otwarcia świątyni dla wiernych. Planowano także inaugurację roku akademickiego dla seminarium duchownego. Mszę miał celebrować biskup Tadeusz Lityński.

Jak poinformował Zbigniew Kobus, proboszcz katedry- plany pokrzyżował koronawirus. Biskup Lityński jest zakażony i obecnie jest odizolowany. Podobnie seminarzyści. To jeden z powodów odwołania uroczystość. Drugim jest brak odbioru wszystkich instalacji zabezpieczających, jakie w trakcie remontu znalazły się w kościele.

Gorzów katedra

i

Autor: Michał Jarosiński Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Brakuje zgód nadzoru budowlanego i straży pożarnej. Tu także winny jest koronawirus, ponieważ część osób, które mogłyby takich odbiorów dokonać, jest na kwarantannie. To wszystko powoduje, że na ponowne otwarcie katedry wierni muszą jeszcze poczekać.

Kiedy to może nastąpić? Na tą chwilę jeszcze nie wyznaczono nowego terminu. Przypomnijmy: katedra stoi zamknięta od pożaru, który miał miejsce 1 lipca 2017 roku. Przez ponad trzy lata jest remontowana. Koszt prac to około 20 mln zł.

Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić obostrzenia na 1 listopada?