Gorzów: Lamus

i

Autor: Bartłomiej Nowosielski/gorzow.pl Wnioski o świdczenia można składać w punkcie w byłym "Lamusie".

Gorzów: Uchodźcy potrzebują naszego wsparcia psychologicznego

2022-03-03 17:22

Do Gorzowa napływają uchodźcy z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. Należy pomóc im odnaleźć się w nowej sytuacji. Ważne jest wsparcie psychiczne, a to może zapewnić każdy z nas.

Bądźmy empatyczni, przyjacielscy, dajmy uchodźcom poczucie bezpieczeństwa mówią psycholodzy. Z objętej wojną Ukrainy przyjeżdża do polski coraz więcej osób. Głownie kobiety z dziećmi. Pierwsi uchodźcy trafiają do Gorzowa. Potrzebują oni wsparcia materialnego, ale także psychologicznego. Trzeba pamiętać, że przeżyli oni wielką traumę. Gorzowianie powinni dać im odczuć, że są tu mile widziani, że mogą liczyć na naszą pomoc, ale nie należy się z nią narzucać.

Niezależność jest niesamowicie ważna. Istotne jest, żeby tym osobą znaleźć lokum, ale w miarę możliwości jakieś zajęcie, pracę. Żeby dawać im możliwość powolnej samodzielności, decydowania o sobie - mówi Aleksandra Marciniak, psycholożka.

W Gorzowie dla uchodźców przygotowano 450 miejsc. Na dworcu kolejowym powstał punkt informacyjny dla Ukraińców. W kilku punktach trwają zbiórki darów. Wszelkie przydatne informacje można znaleźć na stronie gorzow.pl.

Czy jesteś zagrożona anemią?

Pytanie 1 z 10
Odkąd zaszłaś w ciążę, wręcz nie możesz patrzeć na mięso...