auta na drodze

i

Autor: pasja1000/pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Gorzów: Prawo jazdy i inne dokumenty z wydłużoną ważnością

2020-04-23 14:22

Taką możliwość daje nowelizacja ustawy dotycząca szczególnych rozwiązań w czasie epidemii. Weszła ona w życie 18 kwietnia. Koronawirus utrudnia życie, jednak urzędnicy mają odpowiednie rozwiązania.

Jeżeli prawa jazdy także zagraniczne, świadectwa kierowcy czy uprawnienia do kierowania pojazdami- straciły ważność, to w czasie trwania pandemii nadal mogą być używane. Po zakończeniu tego stanu, właściciel dokumentu będzie miał 60 dni na wykonanie niezbędnych badań oraz szkoleń.

Z powodu koronawirusa zawieszono okresowe kursy w transporcie drogowym oraz obowiązek przechodzenia okresowych badań lekarskich i psychologicznych. Po ustaniu epidemii trzeba będzie przejść je w ciągu trzech miesięcy.Z kolei posiadacze nieważnych tymczasowych tablic rejestracyjnych będą mieli 14 dni na ich wymianę. Ważne, by pojazd był sprawny technicznie.

Natomiast o 180 dni został wydłużony termin na rejestrację używanego auta sprowadzonego z UE oraz na zawiadomienie starosty o kupnie lub sprzedaży samochodu. Wszelkie szczegóły dostępne są na stronie miasta.