Gorzów: Szmidt

i

Autor: Łukasz Kulczyński/gorzow.pl Ireneusz Szmidt.

Gorzów: Odszedł twórca „Pegaza Lubuskiego”. W wieku 86 lat zmarł Ireneusz Szmidt

2021-05-05 15:13

4 maj zmarł poeta, dramaturg, reżyser teatralny, założyciel gorzowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Ireneusz Szmidt do Gorzowa przybył w 1991 roku i pozostał tu do końca swoich dni.

- To duża strata dla gorzowskiego środowiska literackiego - mówi o Ireneuszu Szmidtcie dyrektor gorzowskiej biblioteki. We wtorek (4.05) zmarł poeta, dramaturg, reżyser teatralny, założyciel gorzowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Z Gorzowem związany był 30 lat. Współpracował z teatrem przy wystawieniu swojego dramatu pt. „Medea – kameralna tragedia rodzinna niewiernie przepisana z Eurypidesa”. Wraz z żoną Krystyną Kamińską byli pomysłodawcami nagrody teatralnej „Melpomena”. Z kolei z gorzowską biblioteką od 2003 roku wydawał czasopismo "Pegaz Lubuski".

Wiem, że do końca Ireneusz pracował nad kolejnym numerem „Pegaza Lubuskiego”. Biblioteka będzie to dzieło kontynuowała. To tak cenna inicjatywa dla Gorzowa, dla województwa lubuskiego, że nie wyobrażam sobie innej sytuacji niż kontynuacja tego tytułu - mówi Sławomir Szenwald, dyrektor książnicy.

Ireneusz Szmidt urodził się w 1935 roku w Zgierzu. Był laureatem m.in. Lubuskiego Wawrzynu Literackiego i Motyla - Nagrody Kulturalnej Prezydenta Gorzowa. W 2020 roku otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Najpiękniejsze zabytki Europy. Gdzie to jest?

Pytanie 1 z 10
Gdzie mieści się Partenon?
Zdjęcie