Gorzów: legenda

i

Autor: Sky Fotofilm Legenda o Gorzowie w formie japońskiego teatru ilustracji Kamishibai. Autorką ilustracji jest Urszula Kołodziejczak.

Gorzów: Nowa legenda o mieście. Jest ksieżniczka, król i... reneta landsberska

2021-03-09 16:13

Katarzyna Chorążyczewska stworzyła nową "Legendę o Gorzowie". Pomóc miały jej w tym dzieci ze świetlicy środowiskowej, ale pandemia pokrzyżowała jej plany. Póki co legendę można zobaczyć tylko w internecie, ale autorka liczy, że wkrótce będzie mogła ją zaprezentować najmłodszym na żywo.

Nowa legenda o Gorzowie w japońskim stylu. Księżniczka, król, królowa i... architekt. Główni bohaterowie mają swoje historyczne pierwowzory - Konstancję, córkę księcia wielkopolskiego Przemysła I i Architeka czyli Konrada, syna margrabiego brandenburskiego Jana I. Do tego motywy typowo gorzowskie jak reneta landsberska, studnia czarownic czy katedra. Całość została zrealizowana w formie japońskiego teatru ilustracji Kamishibai. Pierwotnie legenda miała powstać na warsztatach z udziałem dzieci, ale pandemia pokrzyżowała te plany.

Taka była moja intencja, żeby jednak była to realizacja projektu, który przemyca tę edukację historyczną. W najbliższym czasie myślę, że uda się zaprezentować w takiej formie stacjonarnej treść legendy - mówi Katarzyna Chorążyczewska, autorka.

Gorzów: legenda

i

Autor: Sky Fotofilm Autorka ze swoim dziełem.

Legendę będzie można zobaczyć podczas cyklu "Dobry Wieczór Gorzów", a także w filiach dla dzieci gorzowskiej biblioteki i w muzeum. Wszystko zależy jednak od pandemii. Na razie efekt można zobaczyć na filmie. Wystarczy wejść na Facebooka Katarzyny Chorążyczewskiej. Projekt powstał dzięki stypendium artystycznemu prezydenta Gorzowa.

Światowy Dzień Ptaków. Co to za ptak? Sprawdź, czy byłbyś dobrym ornitologiem [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Co to za ptak? Rozpoznaj po zdjęciu
Światowy Dzień Ptaków. Co to za ptak? Sprawdź, czy byłbyś dobrym ornitologiem [QUIZ]