gorzów wojsko kwalifikacja

i

Autor: facebook.com/wkugorzow zdjęcie ilustracyjne

Gorzów: Chłopcy i dziewczęta do wojska- marsz!

2022-04-05 16:35

Tradycyjnie co roku na wiosnę rusza kwalifikacja wojskowa w mieście i powiecie. Przygotowano sześć lokalizacji, w których będą działać komisje lekarskie. Akcja ruszy od środy (6.04), a zakończy się 29 kwietnia.

Imienne wezwania dostali mężczyźni i kobiety, którzy w tym roku kończą 19 lat, a także roczniki 2001 i 2002. Żołnierzami mogą zostać także młodsze osoby, które zgłosiły się na ochotnika. Jakie trzeba spełnić wymagania?

- Warunkiem jest ukończone 18 lat. Są jeszcze inne kryteria jak niekaralność, przynajmniej wykształcenie podstawowe, posiadanie obywatelstwa polskiego i oczywiście odpowiednia zdolność psychiczna i fizyczna. Są one określane podczas kwalifikacji przez powiatową komisję lekarską - wyjaśnia major Waldemar Baran z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gorzowie.

Komisja przebada ponad 2100 osób. W Gorzowie kwalifikacja odbywać się będzie w Domu Studenta AWF-u przy ul. Myśliborskiej 36. Potrwa ona do 29 kwietnia.

Po uzyskaniu kategorii A, kandydaci przejdą szkolenie, które aktualnie wynosi 28 dni. Jednak wkrótce ma pojawić się nowa ustawa, która zakładać będzie roczne szkolenie.

Bohaterowie są wśród nas. Muzeum Powstania Warszawskiego wręczyło nagrody "Anody"

QUIZ. Jaki zawód do Ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 9
Czy byłeś/aś pilnym uczniem?