Czy drzewa z Puszkina zostaną wycięte?

i

Autor: mz Czy drzewa z Puszkina zostaną wycięte?

Gorzów: 21 drzew z ulicy Puszkina zostanie wyciętych? Decyzja jeszcze nie zapadła

2020-12-16 19:33

21 drzew z ulicy Puszkina w Gorzowie zostanie wyciętych? Decyzja nie zapadła, ale tak wynika z ekspertyzy dendrologicznej, którą zleciło miasto.

W 2019 roku zgłoszono do budżetu obywatelskiego remont chodnika ulicy Puszkina na odcinku ok. 400 metrów (od Kilińskiego do Żwirki i Wigury). Projekt nie został wybrany do realizacji, mimo to magistrat zlecił wykonanie dokumentu.

Dzięki ekspertyzie, w przypadku ponownego zgłoszenia zadania, będzie wiadomo jakie prace należy wykonać. Przy Puszkina w kilku miejscach korzenie ponad 60-letnich drzew zniekształciły chodnik, wypychają także osadzone krawężniki.

W kilku miejscach ulicy Puszkina korzenie drzew uszkodziły krawężniki

i

Autor: mz W kilku miejscach ulicy Puszkina korzenie drzew uszkodziły krawężniki

Obecny drzewostan znajduje się także za blisko jezdni. Z dokumentu wynika, że najlepszym rozwiązaniem jest zwężenie pasa ruchu i wprowadzenie ruchu w jedną lub pozostawienie obecnego- w dwie strony. Dzięki temu nowy chodnik byłby szerszy, a drzewa miałyby więcej miejsca, ale już nowo nasadzone, bo większość obecnych należy wyciąć.

Tak jest w przypadku 21 drzew robinii, których stan jest średni lub zły i wymagają natychmiastowej wycinki. Dendrolodzy zbadali w sumie 37 drzew przy Puszkina.

Być może w tej sprawie odbędą się konsultacje z mieszkańcami. Na razie urzędnicy nie odpowiedzieli na ten apel. Niewykluczone, że do rozmów dojdzie w momencie podjęcia decyzji o remoncie chodnika.

Jak dokarmiać ptaki zimą, by nie zrobić im krzywdy?