Zastrzyk i odra

i

Autor: Canva Pro

CHOROBY

Epidemia odry w Rumunii. Drastyczny wzrost zachorowań. Lekarze zachęcają do szczepień

2024-02-14 8:11

Tylko w minionym tygodniu w Rumunii zarejestrowano aż 559 przypadków zarażenia odrą, a od stycznia 2023 r. do 13 lutego potwierdzono 5238 zachorowań – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. W grudniu 2023 r. w Rumunii ogłoszono epidemię odry.

Tysiące chorych na odrę w Rumunii. Kilka osób zmarło

12 grudnia 2023 r. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Rumunii informował o 2010 przypadkach odry potwierdzonych od stycznia ub.r. Oznacza to, że w ciągu dwóch miesięcy zachorowało ponad trzy tysiące osób.

Od stycznia 2023 r. z powodu odry zmarło sześć osób. 5238 zarejestrowanych przypadków zarażenia miało miejsce w czterdziestu okręgach oraz w Bukareszcie. Najwięcej zachorowań zarejestrowano w okręgu Braszów (1079), Mures (878) i w stolicy (745).

Stan epidemii w Rumunii. Władze zachęcają do szczepień

W związku z wysoką liczbą zakażeń odrą resort zdrowia ogłosił 5 grudnia ub.r. stan epidemii. Celem władz jest m.in. doprowadzenie do zwiększenia liczby szczepionych dzieci i informowanie społeczeństwa na temat zagrożeń spowodowanych przez rezygnację z nich.

M.in. zmniejszono wiek pierwszego szczepienia z roku do 9 miesięcy. Lekarze alarmują, że poziom zaszczepienia wśród Rumunów spada już od kilkunastu lat i przyczyniły się do tego m.in. kampanie antyszczepionkowe. Negatywnie na szczepienia wpłynęła także epidemia koronawirusa, z powodu której naruszony został system szczepień.

Za bezpieczny uznaje się poziom 95 proc., przy czym my osiągnęliśmy 78 proc. w przypadku pierwszej dawki i zaledwie 62 proc. w przypadku drugiej” – mówił minister zdrowia Alexandru Rafila. 

Prowadzi to z czasem, jak wyjaśnił, do nagromadzenia się masy podatnej na zakażenie.

Rafila mówił, że tendencja spadkowa w przypadku szczepień zaczęła się mniej więcej od 2009 r., a niechęć do szczepień pogłębiła w Rumunii pandemia koronawirusa.

Odra to zakaźna choroba, która może dawać bardzo groźne powikłania. Odra należy do najbardziej zakaźnych chorób - jedna osoba może zarazić 18 kolejnych. Społeczną odporność umożliwia zaszczepienie na poziomie 95 procent.

Poprzedni raz w Rumunii epidemię odry ogłoszono w 2016 r. Odnotowano wówczas 64 przypadki śmiertelne.

Eiswelt, wyjątkowe lodowe rzeźby tuż za zachodnią granicą

Sonda
Chorowałeś/aś na odrę?
Poradnik Zdrowie: Epidemia bezsenności - webinar z psychiatrą