Śmigus-dyngus

i

Autor: fot. Canva/torwai

WIELKANOC

Wielkanoc u zachodnich sąsiadów. Czy w Niemczech obchodzą śmigus-dyngus? Możecie być zaskoczeni!

2024-03-28 9:24

Zwyczaj polewania się wodą w lany poniedziałek na dobre wpisał się w tradycję świąt wielkanocnych w Polsce. 1 kwietnia zarówno mali jak i duzi rozpoczynają wodną bitwę i dla nikogo nie jest zaskoczeniem widok dzieci biegających po ulicach z pistoletami na wodę. Jak się okazuje, zwyczaj ten nie jest znany we wszystkich krajach. Jak to wygląda u naszych zachodnich sąsiadów? Czy w Niemczech obchodzą śmigus-dyngus?

Śmigus-dyngus. Skąd się wziął ten zwyczaj?

Śmigus dyngus, zwany też Lanym Poniedziałkiem, to święto pogańskie, silnie zakorzenione w tradycji starosłowiańskiej. Pierwotnie Śmigus i Dyngus były to dwa zupełnie odrębne od siebie zwyczaje:

  • Śmigus - dawny zwyczaj smagania panien po nogach rózgami, gałęziami lub kijkami oraz polewania ich wodą (by zapewnić im płodność oraz urodę). Jeśli dziewczęta nie złożyły okupu, miały "podwójne lanie".
  • Dyngus - to właśnie nazwa okupu, za pomocą którego panny mogły wykupić się od drugiego smagania.

Z czasem oba zwyczaje połączyły się w jeden, zwany dziś śmigusem-dyngusem. Obecnie, polewanie wodą symbolizuje oczyszczenie i uzdrowienie.

Kraje obchodzące śmigus-dyngus

Zwyczaj polewania się wodą nie jest tradycyjnym elementem świąt wielkanocnych, a to oznacza, że nie wszędzie jest on znany i praktykowany.Polewanie się wodą znane jest w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz Polski obchodzą go mieszkańcy Słowacji czy Węgier.

Co ciekawe, śmigus-dyngus praktykują także... Meksykanie! Z tą różnicą, że u nich tradycja ta obchodzona jest tuż przed Wielkanocą, w Wielką Sobotę.

Czy w Niemczech znany jest śmigus-dyngus?

Dla Niemców tak samo jak dla Polaków tradycja świąt wielkanocnych jest silnie zakorzeniona w kulturze chrześcijańskiej. Wielkanoc, czyli Osterfest, wygląda tu jednak nieco inaczej, chociaż różnice nie są duże.

Nasi zachodni sąsiedzi świętowanie rozpoczynają już w piątek, ponieważ ten dzień jest w Niemczech ustawowo wolny od pracy: zamknięte są sklepy, markety, galerie i instytucje publiczne. Zupełnie inaczej niż w Polsce, gdzie piętek nie jest uznany za dzień wolny. Czy sklepy są wówczas otwarte?

Jeśli chodzi o dekoracje, to Niemcy tak samo jak Polacy stawiają na gałązki, bazie, pisanki, zajączki i kurczaki. W Niedzielę Wielkanocną spotykają się z bliskimi, by spędzić wspólnie czas, a dzieci szukają słodyczy schowanych przez Zajączka.

Nieco inaczej wygląda natomiast Lany Poniedziałek. W Niemczech to dzień wyciszenia i refleksji, ale także kolejna okazja do spotkań z bliskimi. I mimo że Niemcy są tuż za naszą granicą to popularny w Polsce śmigus-dyngus jest u Niemców całkowicie nieznany.

Najlepsze teksty Wróżbity Filipa. Bawią do łez!

Sonda
Lubisz śmigus-dyngus?
Śmigus dyngus gwiazd. Tak oblali Tomaszewską i Sikorę w PnŚ. Zielińska przechytrzyła siostrę