Co pyli w czerwcu 2021? Jakie pyłki wywołują alergie w czerwcu?

i

Autor: pexels.com - Matthias Cooper Co pyli w czerwcu 2021? Jakie pyłki wywołują alergie w czerwcu?

ALERGIA

Co pyli w sierpniu? Sezon na alergię trwa w najlepsze!

2023-07-26 9:34

Alergicy nie mają łatwego życia. Stężenie uczulających pyłków w powietrzu wciąż jest bardzo wysokie, a dla wielu oznacza to nieustający katar, kichanie i piekące oczy. Jeśli też odczuwasz takie objawy sprawdź co pyli w sierpniu i dowiedz się na co jesteś uczulony.

Rośliny, które pylą w sierpniu. Stężenie traw nieco mniejsze

Jeśli chodzi o sierpień to mamy tutaj dobrą wiadomość dla osób uczulonych na pyłki traw. Co prawda trawy będą pylić jeszcze przez cały wrzesień, ale stężenie tych pyłków nie jest już tak wysokie i momentami objawy alergii mogą nieco ustąpić.

Niestety, wciąż na wysokim poziomie utrzymują się pyłki bylicy i pokrzywy, a pod koniec miesiąca intensywnie da się we znaki również ambrozja. Nie odpuszczają także grzyby pleśniowe Cladosporium i Alternaria.

Główne objawy alergii

Według danych w Polsce z alergiami zmaga się ok 12 mln osób, z czego najwięcej cierpi z powodu pylenia roślin. To wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu oddechowego, wśród których można wymienić:

- zapchany nos i trudności z oddychaniem

- kichanie i katar

- zaczerwienione, łzawiące i piekące oczy

- zapalenie spojówek

- astma

Niestety, wszystkie te objawy są długotrwałe i trudne do wyleczenia. Jeśli w Twoim przypadku są one intensywne i uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie to jak najszybciej powinieneś się udać do alergologa w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia. Tylko środki antyhistaminowe oraz długotrwałe odczulanie mogą pomóc zniwelować nieprzyjemne skutki alergii.

Jak zwalczyć objawy alergii?

Po pierwsze, najwięcej pyłków unosi się w powietrze w słoneczne dni miedzy godziną 10:00 a 15:00, dlatego w miarę możliwości w tym czasie dobrze jest pozostać w domu i zamknąć szczelnie okna.

Jeśli ktoś musi wyjść doraźnie może się ratować maseczką, dokładnie taką jakie używane były np. w czasie pandemii koronawirusa.

Oprócz tego warto zainwestować w oczyszczacz i jonizator powietrza, dzięki któremu pozbędziesz się przynajmniej części pyłków (i innych zanieczyszczeń), które przywędrowały z dworu.

Sonda
Wiesz, co cię uczula?
Poradnik Zdrowie - Alergie