Rośliny, które pylą w sierpniu. Stężenie traw nieco mniejsze
Jeśli chodzi o sierpień to mamy tutaj dobrą wiadomość dla osób uczulonych na pyłki traw. Co prawda trawy będą pylić jeszcze przez cały wrzesień, ale stężenie tych pyłków nie jest już tak wysokie i momentami objawy alergii mogą nieco ustąpić.
Niestety, wciąż na wysokim poziomie utrzymują się pyłki bylicy i pokrzywy, a pod koniec miesiąca intensywnie da się we znaki również ambrozja. Nie odpuszczają także grzyby pleśniowe Cladosporium i Alternaria.
Główne objawy alergii
Według danych w Polsce z alergiami zmaga się ok 12 mln osób, z czego najwięcej cierpi z powodu pylenia roślin. To wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu oddechowego, wśród których można wymienić:
- zapchany nos i trudności z oddychaniem
- kichanie i katar
- zaczerwienione, łzawiące i piekące oczy
- zapalenie spojówek
- astma
Niestety, wszystkie te objawy są długotrwałe i trudne do wyleczenia. Jeśli w Twoim przypadku są one intensywne i uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie to jak najszybciej powinieneś się udać do alergologa w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia. Tylko środki antyhistaminowe oraz długotrwałe odczulanie mogą pomóc zniwelować nieprzyjemne skutki alergii.
Jak zwalczyć objawy alergii?
Po pierwsze, najwięcej pyłków unosi się w powietrze w słoneczne dni miedzy godziną 10:00 a 15:00, dlatego w miarę możliwości w tym czasie dobrze jest pozostać w domu i zamknąć szczelnie okna.
Jeśli ktoś musi wyjść doraźnie może się ratować maseczką, dokładnie taką jakie używane były np. w czasie pandemii koronawirusa.
Oprócz tego warto zainwestować w oczyszczacz i jonizator powietrza, dzięki któremu pozbędziesz się przynajmniej części pyłków (i innych zanieczyszczeń), które przywędrowały z dworu.