Pogoda

i

Autor: www.meteo.imgw.pl ; Canva Pro

POGODA

Burze, grad i silny wiatr. Pogoda nie odpuszcza, IMGW ponownie ostrzega

2024-05-20 11:12

Wszystko wskazuje na to, że po niedzielnych (19.05) pogodowych rewolucjach czeka nas powtóka z rozrywki. Intytu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenie przez burzami z gradem i silnym wiatrem. Tym razem zjawiska mogą być silniejsze niż ostatnio! Muszą się na nie nastawić mieszkańcy Gorzowa.

Uwaga na burze i wiatr! Ostrzeżenie IMGW

Tym razem IMGW wydało ostrzeżenie 2. stopnia, a to oznacza, że prognozowane zjawiska pogodowe będą silniejsze niż poprzednio. Jak uprzedzają meteorolodzy:

Prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm, oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad. Uwagi: Zmiana dotyczy podniesienia stopnia ostrzeżenia - zwiększenie sumy opadów oraz wystąpienie opadów gradu".

Ostrzeżenie dotyczy jednak mniejszego obszaru Polski niż niedzielne opady. Obejmuje ono m.in. część województwa lubuskiego, w tym powiat gorzowski i miasto Gorzów. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 12:00 w poniedziałek (20.05) aż do północy.

Bezpieczeństwo w czasie burzy. Na co uważać?

  1. Usuń z balkonów i tarasów wszystkie wolnostojące przedmioty oraz to, co mogłoby zostać przewrócone bądź porwane przez wiatr. lepiej ściągnąć rośliny doniczkowe wiszące na parapetach od strony dworu.
  2. Upewnij się, że zamknięte są wszystkie okna i drzwi.
  3. Jeśli masz możliwość, nie wychodź z domu.
  4. W miarę możliwości wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne i gazowe.
  5. Upewnij się, że masz pod ręką oświetlenie awaryjne, jak np. latarki czy świeczki.
  6. Nie zostawiaj samochodu zaparkowanego pod drzewami, słupami energetycznymi czy w pobliżu znaków oraz innych, podobnych elementów infrastruktury.
  7. Unikaj otwartej przestrzeni.
  8. W czasie burzy nie dotykaj metalowych przedmiotów.
Sonda
Czy boisz się burzy?
Burza w Warszawie i totalna śnieżyca! Spadło kilkanaście centymetrów śniegu