Obwodnica Gorzowa

i

Autor: Łukasz Kulczyński / www.um.gorzow.pl

INWESTYCJA

Budowa północnej obwodnicy Gorzowa coraz bliżej. Są chętni do prac. Urzędnicy analizują oferty

2023-04-20 9:28

W przetargu na budowę północnej obwodnicy Gorzowa zgłosiły się dwie firmy. Chodzi o pierwszy etap prac, który obejmie odcinek od Ronda Brlineckiego do ul. Kazimierza Wielkiego. Teraz urzędnicy analizują oferty i wkrótce podejmą decyzję o wyborze wykonawcy.

Północna obwodnica Gorzowa połączy ulicę Myśliborską z Wyszyńskiego

To jedna z większych gorzowskich inwestycji. Docelowo północna obwodnica miasta ma mieć ponad 4 kilometry długości i ma połączyć ulicę Myśliborską i Wyszyńskiego. Zadanie zostało jednak podzielone na etapy.

W pierwszym etapie chodzi o stworzenie bezpiecznego i funkcjonalnego połączenie pomiędzy osiedlami Górczyn i Piaski. Drugi obejmie odcinek od ul. Kazimierza Wielkiego do Żwirowej, a trzeci od ul. Żwirowej do Myśliborskiej.

Całość ma być gotowa do 2027 roku - tak przynajmniej planują urzędnicy, ale wszystko zależy od postępowań przetargowych.

Trwa wybór wykonawcy do pierwszego etapu prac

Urzędnicy ogłosili przetarg w formie zaprojektuj-wybuduj. To oznacza, ze wybrany wykonawca najpierw zajmie się przygotowaniem niezbędnej dokumentacji projektowej, a później od razu może przystępować do prac.

W postępowaniu przetargowym zgłosiły się dwie firmy: z Wrocławia i Warszawy. Wykonawca z Wrocławia zaproponował wykonanie inwestycji za kwotę nieco ponad 40 mln zł, z kolei firma z Warszawy chce ponad 13 milionów mniej, bo niecałe 27 mln zł.

Przypomnijmy: na to zadanie Gorzów dostał wstępną promesę rządowego dofinansowania w wysokości 35 mln zł.

I etap prac przy północnej obwodnicy Gorzowa - co obejmie?

Zakres prac w ramach I etapu jest dość szeroki i obejmie 470 metrowy odcinek drogi od Ronda Barlineckiego (skrzyżowania ul. Górczyńskiej z ul. Kardynała Wyszyńskiego) do skrzyżowania z ul. Kazimierza Wielkiego. Co się tam zmieni?

Po pierwsze skrzyżowanie ul. Wyszyńskiego i Górczyńskiej przebudowane zostanie na rondo. Rondo pojawi się też na skrzyżowaniu nowego odcinka drogi ulic Kazimierza Wielkiego i Owocowej.

Przebudowana zostanie sama ulica Owocowa na połączeniu z wlotem ronda przy ul. Kazimierza Wielkiego. Rozbudowany będzie także odcinek ul. K. Wielkiego i układ skrzyżowania ul. K. Wielkiego i ul. Z. Kuratowskiej – powstanie tam skrzyżowanie zwykłe wyniesione.

Wybudowane zostaną zatoki autobusowe wraz z wiatami przystankowymi, ścieżki rowerowe i chodniki. Pojawi się nowe oświetlenie i więcej zieleni, bo w rejonie skrzyżowania ul. Kazimierza Wielkiego i Zofii Kuratowskiej zaplanowano budowę skweru. Na przebudowywanym odcinku drogi będą też nowe drzewa i krzewy.

Roboty obejmą także budowę systemu odwodnienia oraz budowę zbiornika retencyjnego. Jak zawsze nie zabraknie elementów małej architektury, tj. koszy, ławek i stojaków rowerowych.

Sonda
Czy uważasz, że w Gorzowie jest wystarczająco zieleni?
Wielka inwestycja na północy Krakowa. Tak przebudowują pętlę Krowodrza Górka