Grób Edwarda Jancarza w Gorzowie

i

Autor: Wikipedia/Stiopa - Praca własna Grób Edwarda Jancarza w Gorzowie

31 lat temu zginął Edward Jancarz. To legenda gorzowskiego żużla

2023-01-11 11:55

Ta tragedia wydarzyła się 11 stycznia 1992 roku. Chociaż nie było wtedy portali internetowych, czy sieci społecznościowych, to informacja o śmierci Edwarda Jancarza rozniosła się po całym Gorzowie lotem błyskawicy.

Edward Jancarz - legenda polskiego żużla

Edward Jancarz to wielokrotny reprezentant Polski, siedmiokrotny medalista drużynowych mistrzostw świata, brązowy medalista indywidualnych mistrzostw świata. Ze swoją drużyną - Stalą Gorzów siedem razy zdobywał tytuł drużynowego mistrza Polski. To ikona żużla w Gorzowie ma swój pomnik, jego imieniem nazwano też stadion żużlowy.

Jak umarł Edward Jancarz?

Zmarł we własnym domu w kałuży krwi po awanturze ze swoją żoną Kataryną, 11 stycznia 1992 roku. Ugodziła go delikatnie nożem, ale w bardzo czułe miejsce - w tętnicę pachwinową. To spowodowało, wewnętrzny krwotok i bardzo szybką śmierć. Jancarz tego dnia był kompletnie pijany. Badania krwi wskazały, że tego dnia miał 3,5 promila alkoholu w organizmie. Wcześniej między małżonkami dochodziło do wielu kłótni, do domu Jancarzów wielokrotnie wzywana była policja. Sam żużlowiec kilka razy spędzał noc w izbie wytrzeźwień.

Ostatni występ Edwarda Jancarza w Gorzowie

Jancarz po raz ostatni na motocyklu żużlowym pojechał 13 lipca 1986 roku. Wówczas w Gorzowie rozegrano pożegnalny turniej. Przy pełnych trybunach Jancarz wystartował tylko w jednym biegu. Później plastron przekazał swojemu następcy - był nim Piotr Świst.

Od 1992 w Gorzowie Wlkp. rozgrywany jest coroczny Memoriał im. Edwarda Jancarza. Jancarz jest pierwszym żużlowcem na świecie, któremu postawiono pomnik. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło w grudniu 2005 roku w Gorzowie Wielkopolskim.

Sobotnia ortografia. Nazwy popularnych marek, które na pewno źle zapisujesz

Pytanie 1 z 10
Sklep z produktami budowlanymi to...