Naprawa nasypu kolejowego na linii 203

i

Autor: akl

2,5 miliona złotych za remont nasypu kolejowego na trasie Gorzów - Krzyż

2022-11-24 14:40

We wrześniu, podczas ogromnej ulewy na tory kolejowe w okolicach Santoka spłynęły hektolitry wody. To sprawiło, że część nasypu praktycznie przestała istnieć. Okazuje się, ze naprawa zniszczonego przez wodę nasypu będzie bardzo kosztowna. Pochłonie 2,5 miliona złotych!

To była prawdziwa ulewa, jakiej Gorzów dawno nie widział. W ciągu kilkudziesięciu minut z terenu znajdującego się wyżej niż linia kolejowa spłynęły ogromne ilości wody. Ta zalewała domy i gospodarstwa, ale podmyła też tory kolejowe. Przez kilka godzin nie kursowały pociągi na trasie Gorzów - Krzyż, a później, z uwagi na uszkodzenia nasypu, zaczęły kursować tylko po jednym torze i tak jest do dziś. Z tego powodu pociągi jeżdżące po linii kolejowej 203 notują kilkunastominutowe opóźnienia.

Szybko okazało się, ze odbudowa zniszczonego nasypu, to nie taka prosta sprawa. Przygotowania trwały od września, a prace ruszyły dopiero w listopadzie. Całość ma kosztować 2,5 miliona złotych.

- Prace przy nasypie kolejowym w rejonie Czechowa sukcesywnie postępują. Ze względu na intensywne opady, które wystąpiły w województwie lubuskim we wrześniu br., konieczne było wzmocnienie nasypu. Prace – dla zapewnienia bezpiecznych i sprawnych przejazdów pociągów – realizowane są za ok. 2,5 mln zł. - mówi Radosław Śledziński z biura prasowego PKP PLK.

PKP PLK przewiduje, że prace zakończą się w najbliższym czasie. Wznowienie ruchu na dwóch torach planowane jest od połowy grudnia.