Kalifornia huragan Hilary

i

Autor: PAP/EPA/ALLISON DINNER

ŚWIAT

Żywioły szaleją w Kalifornii. Trzęsienie ziemi i pierwsza od dekad tropikalna burza! "Ludzie krzyczeli"

2023-08-21 8:45

Huragan Hilary uderzył w Kalifornię powodując powodzie i zalewając ulice. Tropikalna burza nawiedziła stan po raz pierwszy od ponad 80 lat. Tego samego dnia w południowej części stanu wystąpilo trzęsienie ziemi, które najmocniej dało się je odczuć w pobliżu miasta Ojai, w hrabstwie Ventura.

W tej chwili mieszkańcy Kalifornii walczą ze skutkami huraganu Hilary, który dotarł do stanu znad Oceanu Spokojnego przynosząc ze sobą ulewne opady deszczu i powodując liczne powodzie. Takiej tropikalnej burzy nie było od dekad! Ostatnie podobne zdarzenie miało miejsce 25 września 1939 roku.

Najpierw tropikalna burza, potem trzęsienie ziemi. Spodziewane są wstrząsy wtórne

Podczas gdy potężna burza uderzyła w Kalifornię, w południowej części stanu zanotowano trzęsienie ziemi o o sile 5,1 stopnia w skali Richtera. Kilkanaście wstrząsów wtórnych o sile przekraczającej 3,0 stopnia w skali Richtera odnotowano w Los Angeles, Malibu, Santa Barbara i Camarillo.

Ludzie krzyczeli, to było uczucie głębokiego przerażenia i dylemat, czy uciekać i zabierać spakowane torby, czy jednak przeczekać trzęsienie ziemi we framudze drzwi. Podczas huraganu grożą nam ewakuacje, a zachowanie bezpieczeństwa podczas trzęsienia ziemi wiąże się z pozostaniem w domu" powiedziała PAP Małgorzata Schulz, dziennikarka i działaczka polonijna mieszkająca w Los Angeles od 22 lat.

NBS podało, że trzęsienie ziemi wystąpiło w odległości ok. 130 km na północny zachód od Los Angeles.

W nadchodzących dniach prawdopodobnie wystąpią kolejne wstrząsy wtórne" podkreśliła sejsmolog dr Lucy Jones.

Władze stanowe ostrzegają przed kolejnymi kataklizmami i apelują do mieszkańców o przygotowanie dokumentów, rzeczy osobistych, wody i suchego prowiantu w razie nakazu ewakuacji.

Sonda
Globalne ocieplenie - boisz się postępujących zmian klimatu?
Huragan spustoszył Luizjanę