Żubr

i

Autor: Wypadki Gorzów/www.facebook.com ; Canva Pro

ŻUBR

Żubry pojawiły się na drodze do Barlinka. Jak się zachować w przypadku spotkania tych ogromnych zwierząt?

2024-03-04 10:08

To nie pierwszy raz, gdy w województwie lubuskim widziane są żubry. Te majestatyczne zwierzęta upodobały sobie okoliczne lasy i co roku pojawiają m.in. w powiecie gorzowskim. I tym razem na żubra trafił jeden z mieszkańców jadący w stronę Barlinka.

Żubry to potężne zwierzęta, których widok przywodzi na myśl czasy prehistoryczne. Samce ważą średnio około 700 kilogramów, a ostre, wielkie rogi budzą respekt u każdego! Nic dziwnego, że spotkanie z nimi może dostarczyć wielu emocji! I właśnie na takie emocje mieszkańcy okolic Gorzowa z pewnością muszą się przygotować, bo żubry co jakiś czas widziane są w pobliskich lasach lub przy drogach.

Żubr pod Gorzowem

Tym razem informacja o żubrach spacerujących w okolicznych lasach pojawiła się na jednej z Facebookowych grup. Zwierzęta spokojnie przechadzały się tuż przy drodze do Barlinka i zauważenie ich nie było żadnym problemem.

Taki widok nie powinien być jednak zaskoczeniem, ponieważ w podgorzowskich lasach już od kilku lat mieszka stado żubrów! W 2016 roku w Puszczy Gorzowskiej pojawił się pierwszy przedstawiciel tego gatunku, później dołączyły do nich kolejne, a w ubiegłym roku w stadzie urodził się maluch. Tym samym grupa składa się już z aż pięć żubrów, które lubią czasami wyjść na spacer i pozwiedzać urokliwe zakątki lubuskich lasów.

Żubry widziane są więc coraz częściej, czasem nawet w takich miejscach, w których nikt się ich nie spodziewa - tak też było w 2022 roku, gdy żubr pojawił się Leśnej Bazie Lotniczej w Lipkach Wielkich.

Co robić w przypadku spotkania żubra?

Żubry z natury nie są zwierzętami agresywnymi, jednak są wyjątkowo potężne i spotkanie z nimi może być niebezpieczne dla człowieka, zwłaszcza, gdy w stadzie znajduje się młode.

Żubry to duże (samce ważą średnio 700 kg), dzikie zwierzęta, które tylko wyglądają na powolne. Prosimy o zachowanie ostrożności przy leśnych spotkaniach z królem puszczy" apeluje Nadleśnictwo Kłodawa.

Obecnie w Polsce znajduje się jedynie osiem wolnożyjących stad żubrów. Jedno z nich znajduje się właśnie w Puszczy Gorzowskiej, obejmującej lasy położone na Równinie Gorzowskiej i pojezierzu Myśliborskim, pomiędzy Gorzowem, Strzelcami Krajeńskimi i Barlinkiem.

Kolejne żyją w Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej, Bieszczadach, Lasach Janowskich, Puszczy Augustowskiej oraz Puszczy Romnickiej.

Lubuskie zachwyca pięknymi okolicami. Zobacz niezwykłe zdjęcia Parku narodowego "Ujście Warty"

Sonda
Widziałeś/aś na żywo żubra?
Ogromne stado żubrów wstrzymało ruch na jezdni w Puszczy Knyszyńskiej