Żubry to potężne zwierzęta, których widok przywodzi na myśl czasy prehistoryczne. Samce ważą średnio około 700 kilogramów, a ostre, wielkie rogi budzą respekt u każdego! Nic dziwnego, że spotkanie z nimi może dostarczyć wielu emocji! I właśnie na takie emocje mieszkańcy okolic Gorzowa z pewnością muszą się przygotować, bo żubry co jakiś czas widziane są w pobliskich lasach lub przy drogach.
Żubr pod Gorzowem
Tym razem informacja o żubrach spacerujących w okolicznych lasach pojawiła się na jednej z Facebookowych grup. Zwierzęta spokojnie przechadzały się tuż przy drodze do Barlinka i zauważenie ich nie było żadnym problemem.
Taki widok nie powinien być jednak zaskoczeniem, ponieważ w podgorzowskich lasach już od kilku lat mieszka stado żubrów! W 2016 roku w Puszczy Gorzowskiej pojawił się pierwszy przedstawiciel tego gatunku, później dołączyły do nich kolejne, a w ubiegłym roku w stadzie urodził się maluch. Tym samym grupa składa się już z aż pięć żubrów, które lubią czasami wyjść na spacer i pozwiedzać urokliwe zakątki lubuskich lasów.
Żubry widziane są więc coraz częściej, czasem nawet w takich miejscach, w których nikt się ich nie spodziewa - tak też było w 2022 roku, gdy żubr pojawił się Leśnej Bazie Lotniczej w Lipkach Wielkich.
Co robić w przypadku spotkania żubra?
Żubry z natury nie są zwierzętami agresywnymi, jednak są wyjątkowo potężne i spotkanie z nimi może być niebezpieczne dla człowieka, zwłaszcza, gdy w stadzie znajduje się młode.
Żubry to duże (samce ważą średnio 700 kg), dzikie zwierzęta, które tylko wyglądają na powolne. Prosimy o zachowanie ostrożności przy leśnych spotkaniach z królem puszczy" apeluje Nadleśnictwo Kłodawa.
Obecnie w Polsce znajduje się jedynie osiem wolnożyjących stad żubrów. Jedno z nich znajduje się właśnie w Puszczy Gorzowskiej, obejmującej lasy położone na Równinie Gorzowskiej i pojezierzu Myśliborskim, pomiędzy Gorzowem, Strzelcami Krajeńskimi i Barlinkiem.
Kolejne żyją w Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej, Bieszczadach, Lasach Janowskich, Puszczy Augustowskiej oraz Puszczy Romnickiej.