Akcja Żonkile ku pamięci powstańców
Żonkile to akcja społeczno-edukacyjna nawiązująca do powstania, które wybuchło 19. kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim. To właśnie wtedy, po decyzji Niemców o całkowitej likwidacji getta, przebywajacy tam Żydzi powstanowili zbrojnie wystąpić przeciwko oprawcom. Jak podkreślają historycy: było to jedno z największych bojowych wystąpień Żydów w trakcie II Wojny Światowej.
Powstanie trwało do 16. maja 1943 roku. Nie wiadomo dokładnie ile osób straciło w nim życie, bo hitlerowskie dane były specjalnie zawyżane. Szacuje się, że w powstaniu zginęło 12 tysięcy Żydów, a większość z 60 tysięcy znajdujących się tam osób została wywieziona do obozów koncentracyjnych lub obozów pracy.
To właśnie dla upamiętnienia poległych, zarówno żołnierzy jak i cywilów, co roku prowadzona jest akcja "Żonkile". W tym roku obchodzona będzie już 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, dlatego warto, aby każdy dołączył się do niej i na znak pamięci przypiął sobie żółtego żonkila.
Żonkile 2023. Organizatorzy chcą rozdać 450 tysięcy kwiatków
W tym roku akcja Żonkile skupia się wokół liczby Żydów i Żydówek, którzy przebywali w getcie warszawskim w momencie jego największego przepełnienia. 450 tysięcy osób - właśnie tyle było w getcie wiosną 1941 roku. I dokładnie taką liczbę żonkili chcą rozdać wolontariusze, którzy pojawią się na ulicach Warszawy, Łodzi, Krakowa, Białegostoku, Lublina i Warszawy.
Ale symboliczne, papierowe kwiatki rozdawane będą także w innych miastach Polski. W Międzyrzeczu harcerze będą czekać na mieszkańców w bibliotece głównej. Do działań włączyły się także gorzowskie instytucje i szkoły - w wielu z nich organizowane są specjalne pogadanki, a nawet apele na ten temat.
Polecany artykuł:
Jak włączyć się do akcji? Przypnij sobie żonkila!
Solidarność można okazać na kilka sposobów: zarówno internetowo jak i przypinając sobie papierowego żonkila do koszuli.
Zdjęcie żonkila bądź "z żonkilem" można publikować w mediach społecznościowych. Dostępna jest specjalna naklejka "żonkil", którą można ustawić do zdjęcia profilowego. Warto też dodać hashtagi: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile.
Oprócz tego papierowego żonkila można przypiąć sobie do ubrania i w ten sposób upamiętnić powstanie.
Jak samemu zrobić papierowego żonkila?
Wbrew pozorom to nic trudnego. Wystarczy kawałek żółtego brystolu i nożyczki. Jeśli ktoś ma talent plastyczny może samodzielnie narysować i wyciąć kwiaty, a tym, którzy rysować nie potrafią z pomocą przychodzą gotowe szablony, które udostępnia Muzeum Historii Żydów Polskich w POLIN w Warszawie.