Zarząd województwa Lubuskiego podsumował miniony rok

i

Autor: Paweł Wańczko/Lubuskie.pl

Zarząd województwa Lubuskiego podsumował miniony rok. Co przyniesie 2023?

2023-01-04 14:55

Zarząd województwa, prezydium Sejmiku, parlamentarzyści oraz radni podsumowali we wtorek działania i inwestycje zrealizowane w 2022 r. oraz zaprezentowali plany i priorytety na kolejne 12 miesięcy.

- Za nami bardzo trudny rok. Po pandemii, gdy przystąpiliśmy do realizacji Strategii Rozwoju Województwa, chcieliśmy przede wszystkim skupić się na wzmocnieniu lubuskiej gospodarki. Niestety 24 lutego 2022 r. zaskoczyła nas wojna w Ukrainie. Później krocząca inflacja, kryzys energetyczny, katastrofa na Odrze. Trudny rok – dobrze, że się skończył - mówiła podczas wtorkowej (3 stycznia 2023 r.) konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak.

Historyczne wydarzenia w 2022 roku to: otwarcie mostu na Odrze w Milsku, otwarcie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy Szpitalu Uniwersyteckim, otwarcie Centrum Kreatywnej Kultury przy Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. - Wykonywaliśmy termomodernizację we wszystkich naszych obiektach, tak jakbyśmy szykowali się na kryzys energetyczny. Zakończyliśmy też termomodernizację w szpitalu klinicznym w Zielonej Górze, w styczniu kończymy w pawilonie w Torzymiu, gdzie powstanie oddział geriatryczny. Termomodernizacje są realizowane wszędzie, również w Obrzycach i Ciborzu – mówiła lubuska marszałek.

Mirosław Marcinkiewicz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego mówił o sukcesach, a za przykład podał Teatr Osterwy w Gorzowie Wlkp. - Przez parę lat trwał remont. To były trzy, właściwie cztery etapy. Na koniec ubiegłego roku usłyszeliśmy, że teatr w Gorzowie Wlkp. został uznany za jeden z pięciu najpiękniejszych w Polsce. Dlaczego to mówię? Bo to jest sukces! Wobec tych wszystkich planów, które zostały tu przedstawione, chciałbym z jednej strony podziękować zarządowi za współpracę jako wiceprzewodniczący Sejmiku, a z drugiej strony życzyć, żebyśmy takie sukcesy wszyscy osiągali – mówił wiceprzewodniczący.

- Zrobimy wszystko, żeby Lubuszanom i Ziemi Lubuskiej wiodło się jak najlepiej również w 2023 r. Każdy z nas ma inną rolę do odegrania. Liczę, że media również będą rzetelnie informować m.in. po to, aby motywować naszych mieszkańców do tego, aby wierzyli w swój region i aby chcieli tu żyć i realizować swoje pasje, marzenia życiowe i zawodowe. Możemy brać odpowiedzialność za województwo lubuskie dzięki mądrości i odpowiedzialności poszczególnych partii politycznych, środowisk politycznych, które dziś się tu z państwem spotykają i robią wszystko, aby dbać o interes Ziemi Lubuskiej nie tylko w wymiarze krajowym, ale i międzynarodowym. Żebyśmy wykorzystywali szanse, jakie daje nam czas, w którym przyszło nam żyć. On jest szczególny i niespotykany, choć często podyktowany tragicznymi sytuacjami - mówił poseł, który wskazywał także na korzyści, jakie płyną z wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

Utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim, konsekwentna rozbudowa bazy szpitala. Ważna jest infrastruktura i poziom świadczonych usług. Dzięki programowi stypendialnemu dla przyszłych lekarzy, zostaną oni w naszym regionie. To wszystko tworzy wspólną logiczną całość. Krok po kroku jest przez samorząd województwa realizowana. Widać gołym okiem, że powstają podmioty gospodarcze głównie na styku szlaków komunikacyjnych – podkreślał parlamentarzysta.

Waldemar Sługocki, poseł na Sejm RP podkreślał, że liczy na to, że będzie to dobry rok dla Lubuskiego i Polski. Dodatkowo zaznaczył, że przedstawiciele rządu polskiego, ministerstwa, które zajmuje się pieniędzmi unijnymi, świadomie bądź nieświadomie wprowadzają polską opinię publiczną w błąd, mówiąc, że pieniądze, które mają trafić do Polski z Krajowego Planu Odbudowy są na pożyczki. - To nieprawda. Ponad 159 mld zł to są pieniądze, które trafią do nas w dwóch transzach. 106,9 mld zł to pieniądze bezzwrotne – dotacje, które znamy z Polityki Spójności. Dzięki tym pieniądzom możemy podejmować szereg inwestycji. Niestety, wciąż ich nie podejmujemy ze względów politycznych. Wciąż Krajowy Plan Odbudowy dla Polski nie został uruchomiony – mówił poseł.

Sonda
Czy 2022 był dobrym rokiem dla województwa Lubuskiego?