Pożar lasu

i

Autor: Jean Beaufort / www.publicdomainpictures.net

Zagrożenie pożarowe w lubuskich lasach! Co to oznacza? Czego nie wolno robić?

2023-05-18 11:07

Wysokie temperatury, intensywne słońca i brak deszczu sprawiają, że w lasach jest sucho, a to stwarza ogromne niebezpieczeństwo wybuchu pożaru. Podpowiadamy, jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa, by móc spokojnie spacerować wśród drzew i nie doprowadzić do tragedii.

Zagrożenie pożarowe w lubuskich lasach - takie sytuacje będą coraz częściej!

Kilka dni temu mieszkańcy województwa lubuskiego dostali alert od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o dużym zagrożeniu pożarowym w lasach. Alert obowiązywał przez weekend, ale, jak podkreślają strażacy, podobnych powiadomień w najbliższym czasie może być więcej.

Wszystko dlatego, że gwałtownie ociepla się klimat, a wiosną i latem robi się coraz bardziej gorąco. Intensywne słońce, długotrwały brak opadów deszczu i coraz wyższe temperatury sprawiają, że ściółka leśna jest bardzo sucha. A skupisko suchej zieleni to idealne środowisko dla rozprzestrzeniania się ognia. Dlatego odwiedzając lasy trzeba zachować szczególną ostrożność!

Czego nie wolno robić? Jak się zachowywać w lesie w sytuacji zagrożenia pożarowego?

Ogłoszenie alertu o zagrożeniu pożarowym oznacza, że wybrane rejony leśne są szczególnie narażone na pożar, który w krótkim czasie może objąć duży obszar. Mały pożar ściółki leśnej może się szybko przekształcić w tzw. pożar wierzchołkowy, którego prędkość rozprzestrzeniania się może osiągnąć nawet ponad 100 km/h!

Dlatego każdy powinien zachować maksymalną ostrożność i czujność wybierając się na spacer. Wybierając się na wycieczkę warto też wcześniej sprawdzić stopień zagrożenia pożarowego i dostosować się do niego - być może ogłoszono bowiem całkowity zakaz wstępu do lasu.

Strażacy przypominają też, że w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych, palenie tytoniu (z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi). Co więcej, w lasach należy się poruszać wyłącznie po wyznaczonych szlakach i nie wchodzić na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 metrów.

Co robić, gdy zobaczysz pożar?

Przede wszystkim nie próbuj go gasić samodzielnie! W letnich miesiącach ogień może się naprawdę szybko rozprzestrzeniać dlatego niezwłocznie powiadom o sytuacji straż pożarną (numer 998 lub 112).

Dzwoniąc staraj się mówić spokojnie, przedstaw się i podaj najważniejsze informacje, czyli: co się pali, gdzie dokładnie się pali (miejscowość, lokalizacja lasu), czy jest dojazd do tego miejsca, czy istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi bądź środowiska. Resztą zajmą się strażacy!

Sonda
Lubisz spacerować po lesie?
Uratowali siostry z pożaru dostali medale