Księżyc

i

Autor: fot. Canva/witoldkr1

KOSMOS

Wydano atlas geologiczny Księżyca. To pierwszy taki atlas w wysokiej rozdzielczości

2024-04-23 14:57

Chińska Akademia Nauk (CAS) opublikowała pierwszy kompletny atlas geologiczny Księżyca w wysokiej rozdzielczości w skali 1:2,5 mln – poinformowała w poniedziałek chińska agencja prasowa Xinhua. Zestaw map został wydany w języku chińskim i angielskim.

Nowy atlas Księżyca gwarantuje większe możliwości badań

Od 2012 roku trwały prace nad nowym atlasem geologicznym, który w sposób konkretny i szczegółowy ukazywałby powierzchnię Księżyca. Jak wskazują autorzy, atlas powstał na podstawie badań naukowych prowadzonych w ramach chińskiego programu eksploracji Księżyca Chang’e oraz wyników badań chińskich i międzynarodowych misji kosmicznych.

Na mapach wyznaczono w łącznie 12 341 kraterów uderzeniowych, 81 basenów uderzeniowych, określono także 17 typów litologii, czyli cech i właściwości skał obserwowanych makroskopowo, oraz 14 typów struktur na całym Księżycu.

Atlas ułatwi naukowe badania

Wydanie atlasu ma duże znaczenie w badaniu ewolucji Księżyca, a w przyszłości ułatwi wybór miejsca budowy stacji badawczej czy wykorzystanie zasobów geologicznych – stwierdził Ouyang Ziyuan, naukowiec z CAS. Dodał, że wiedza ta może pomóc w lepszym zrozumieniu powstania planet Układu Słonecznego, w tym Ziemi i Marsa.

Liu Jianzhong, badacz z CAS, wyjaśnił, że do tej pory wykorzystywano mapy, które powstały pół wieku temu w okresie amerykańskich lotów kosmicznych w ramach programu Apollo. Zaznaczył, że od tego czasu nastąpił znaczny postęp zarówno w eksploracji kosmosu, jak i w kartografii.

Naukowcy z CAS zapewniają, że mogą przeprowadzić kolejne geologiczne badania makroskopowe, które będą powiązane z najbliższą misją Chang’6. Wówczas to mają zostać pobrane próbki z ciemnej strony Księżyca, a następnie przetransportowane na Ziemię. Chiny planują start misji w maju bieżącego roku.

Zobacz też: Najlepsze miejsca w Polsce do obserwacji nocnego nieba

Sonda
Lubisz obserwować nocne niebo?
Czym jest zorza polarna?