Koronawirus

i

Autor: Canva Pro

WIRUS

Wirus SARS-Cov2 wciąż się zmienia. Wszystkie jego warianty mogą zakażać mózg

2023-11-08 8:32

Naukowcy badający koronawirusa wywołującego Covid-19 doszli do niepokojących wniosków: według nowych testów na zwierzętach wszystkie jego warianty mogą zakażać węchomózgowie, a stamtąd przenosić się do innych części kory. Nawet bezobjawowemu przebiegowi choroby może towarzyszyć rozprzestrzenianie się wirusa w układzie nerwowym.

Wirus wciąż ewoluuje. Każda nowa odmiana wpływa na ludzki mózg

Jednym z pierwszych i głównych objawów zakażenia się wirusem SARS-CoV2 była anosmia, czyi upośledzenie węchu. Wraz z ewolucją koronawirusa i pojawianiem się jego nowych wariantów anosmia stała się rzadsza, ale naukowcy zauważyli, że wszystkie warianty mogą zakażać węchomózgowie - strukturę, która przetwarza bodźce węchowe. Stamtąd może się rozprzestrzeniać do innych części kory mózgowej.

W naszym badaniu pokazaliśmy, że infekcja węchomózgowia jest typowa dla wszystkich wariantów i nie jest charakterystyczna tylko dla niektórych mutacji. Nie jest też powiązana z konkretnymi objawami zakażenia, takimi jak anosmia" – mówi autor badania, Guilherme Dias de Melo, ekspert z francuskiego Université Paris Cité.

Jak się okazuje, w genomie oryginalnego wirusa w Wuhan znajdują się sekwencje odpowiedzialne za pojawianie się anosmii. W późniejszych odmianach SARS-CoV2 takich sekwencji już nie ma co sprawia, że zaburzenia węchu zdarzają się rzadziej, ale samo zakażenie węchomózgowia jest równie prawdopodobne.

To pozwala sądzić, ze anosmia i infekcja neuronów są od siebie niezależne. Według tego toku myślenia możliwe jest, że nawet bezobjawowemu, klinicznie łagodnemu przebiegowi choroby może towarzyszyć rozprzestrzenianie się wirusa w układzie nerwowym" – zauważa prof. de Melo.

Naukowcy chcą ustalić jak długo wirus pozostaje w mózgu

Dalsze testy na hodowlach ludzkich neuronów pokazały, że wirus doskonale porusza się w komórkach nerwowych, wykorzystując do tego ich długie wypustki – aksony. Wzdłuż tych wypustek wirus może poruszać się sprawnie w obie strony – zarówno w kierunku centrum komórki, jak i w stronę przeciwną.

W następnym kroku, z pomocą zwierzęcego modelu, będziemy chcieli zrozumieć, czy wirus pozostaje w mózgu jeszcze po ustąpieniu ostrej fazy infekcji oraz czy obecność wirusa może powodować przewlekłe zapalenie i objawy typowe dla długiego COVID, takie jak podenerwowanie, depresję i tzw. mgłę mózgową" – dodaje prof. Hervé Bourhy, współautor pracy opublikowanej w periodyku "Nature Communications".

Przypomnijmy: wirus SARS-CoV2 zaatakował pod koniec 2019 roku w Chinach. W roku 2020 rozniósł się na wszystkie kraje wywołując ogólnoświatową pandemię. Do Polski wirus dotarł na początku marca, a pierwszy przypadek zakażenia stwierdzono w Zielonej Górze. Do tej pory na chorobę Covid-19, wywołaną koronawirusem, w Polsce zachorowało ponad 6 mln 500 tysięcy osób, a prawie 120 tysięcy osób zmarło.

Najśmieszniejsze maseczki chroniące przed koronawirusem

Sonda
Chorowałeś/aś na Covid-19?
Koronawirus może uszkodzić słuch nieodwracalnie