Orzeł pomylony z Orłem. Niewinny człowiek trafił przed sąd?!

i

Autor: Daniel_B_photos/cc0/Pixabay.com Patryk Orzeł stanął przed sądem, ale miał zostać pomylony z innym mężczyzną - Patrykiem O. pseudonim "Orzeł"

W swoim wpisie zniesławił wójta Gralewa. Jest wyrok sądu. Co grozi mieszkańcowi?

2023-01-18 13:20

W maju ubiegłego roku we wsi Gralewo w gminie Santok miała miejsce wizyta przedstawicieli fundacji Stephanus. Wówczas w komentarzach jeden z mieszkańców napisał "To ile Pan Wójt teraz przytuli? Za przyjaźń Polsko Niemiecką". Wójt nie odpuścił i finał tej sprawy był w sądzie. Teraz poznaliśmy wyrok. Mieszkaniec słono zapłaci za swój wpis.

W dniu 2 stycznia 2023 roku Sąd Rejonowy w Gorzowie uznał, że wpis mieszkańca zniesławił wójta Gralewa, bo "sugerował zamiar przyjęcia przez niego w związku ze sprawowanym urzędem korzyści majątkowej, pomówił go o takie postępowanie, które mogło narazić go na utratę zaufania potrzebnego do zajmowania wskazanego stanowiska".

Autor wpisu został uznany za winnego popełnienia zarzuconego mu czynu na podstawie dwóch artykułów Kodeksu Karnego.

Mieszkaniec zniesławił wójta. Co mu teraz grozi?

Na podstawie art. 212 § 2 Kodeksu Karnego sąd wymierzył mu karę grzywny wysokości 1000 złotych oraz a podstawie art. 212 § 3 Kodeksu Karnego sąd orzekł wobec oskarżonego nawiązkę w wysokości 500 złotych na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża oraz zasądził wobec oskarżonego koszty sądowe w wysokości 170 złotych.

Gmina Santok przypomina, że w internecie nikt nie jest anonimowy. - My jesteśmy otwarci na krytykę, ale nie tolerujemy obrażania czy rozpowszechniania kłamstw, nie godzimy się też na wszelkie przejawy hejtu czy zniesławienia - czytamy w komunikacie.

Sonda
Czy otrzymałeś/aś kiedykolwiek wezwanie do sądu?