Kwiat skorzonery

i

Autor: Wikipedia Commons

kuchnia

W smaku podobna do pietruszki. To warzywo wraca do łask Polaków, bo ma działania lecznicze. O czym mowa?

2024-04-10 10:44

O tym warzywie na co dzień nie słyszymy, a jest bardzo przydatny w kuchni. Choć ma dosyć dziwną nazwę, to ma funkcje lecznicze. Wiecie o czym dokładnie mowa? To warzywo może was pozytywnie zaskoczyć!

Skorzonera to roślina warzywna, z rodziny astrowatych. Kiedyś wykorzystywano ją jako lekarstwo po ukąszenia węży i żmij, stąd jedna z jej nazw to wężymord. Ma jadalny długi korzeń. Jej skórka jest czarna albo ciemnobrązowa, zaś miąższ biały.

Inna nazwa to weżymord czarny korzeń. Jego smak oraz wygląd przypominają nieco pietruszkę, pasternak czy szparagi. Występuje również pod nazwą "zimowe szparagi". Warto poznać właściwości tego warzywa oraz sposoby jego wykorzystania w kuchni.

Korzeń skorzonery jest obfity w składniki odżywcze. Zawiera dużą ilość błonnika pokarmowego oraz białka, jest także bogaty w wiele minerałów, takich jak żelazo, potas, sód czy wapń. Oprócz tego, zawiera witaminy z grupy B oraz witaminę C. Skorzonera jest również źródłem cennej inuliny, która posiada właściwości przeciwzapalne. Pomaga regulować poziom cholesterolu we krwi, wzmacnia odporność organizmu oraz ułatwia przyswajanie składników odżywczych.

Dodatkowo odpowiednie proporcje potasu i sodu w skorzonercie pomagają obniżać ciśnienie krwi, co stanowi skuteczną profilaktykę przeciwko chorobom serca. Skorzonera wspomaga także trawienie i wzmacnia kości. Korzyści zdrowotne tego warzywa jest wiele, przy niewielkiej zawartości kalorii.

Modrak morski, czyli kapusta morska – czy to warzywo? Uprawa i zastosowanie modraka morskiego

Skorzonera w kuchni. Jak ją wykorzystać?

Skorzonera może być wykorzystywana w kuchni na wiele sposobów. Nadaje się do dodawania do zup, grillowania, przygotowywania sałatek oraz jako dodatek do dań głównych. Sposób jej wykorzystania zależy także od tego, czy mamy do czynienia z korzeniem świeżym, marynowanym czy kiszonym. Gdy planujemy użyć świeżego korzenia skorzonery, ważne jest, aby pamiętać, że po obraniu i pokrojeniu na kawałki szybko ciemnieje. Możemy jednak łatwo temu zapobiec.

Aby uniknąć ciemnienia się kawałków korzenia skorzonery, należy umieścić je w misce z zimną wodą i dodać łyżeczkę octu, soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Skorzonera doskonale harmonizuje z różnymi przyprawami i ziołami. Najprostszy sposób jej przygotowania? Po prostu podsmaż kawałki na oliwie i dopraw według uznania.

Gigantyczne ceny, drożyzna na targowiskach w Warszawie. Ludziom brakuje pieniędzy na warzywa i owoce!
Sonda
Czy kiedykolwiek jadłeś/aś skorzonerę?