Dziecko astma

i

Autor: fot. Canva/ LSOphoto

CHOROBY

Upały mogą zaostrzać astmę u dzieci. Problemy będą się nasilać

2024-05-21 8:20

Coraz częściej pojawiające się fale upałów mogą powodować u dzieci ciężkie zaostrzenia astmy i komplikacje wymagające pobytu w szpitalu – poinformowano podczas konferencji American Thoracic Society w San Diego. Na skutek postępujących zmian klimatycznych, problemów zdrowotnych może być więcej.

Amerykańscy naukowcy sprawdzili wpływ temperatur na objawy astmy

Objawy choroby płuc, takie jak duszność i świszczący oddech, są zwykle kojarzone z zimną pogodą. Aby lepiej zrozumieć wpływ wysokich temperatur, Morgan Ye z University of California w San Francisco (UCSF) i jej współpracownicy przeanalizowali elektroniczne dane pochodzące ze szpitali dziecięcych UCSF Benioff.

Wykorzystano dane dotyczące hospitalizacji z powodu astmy oraz adresy pacjentów, pozwalające ustalić warunki w miejscu zamieszkania. Naukowcy wykorzystali informacje od PRISM Climate Group z Oregon State University, aby uzyskać zapisy temperatury w domach pacjentów codziennie od czerwca do września w latach 2017–2020. Wyniki sugerują, że upalna pogoda powoduje częstsze wizyty w szpitalu dzieci chorych na astmę.

Naukowcy zdefiniowali falę upałów na 18 różnych sposobów. Analizując zakres temperatur, jakie wystąpiły w badanych okresach przyjęli, że za falę upałów uznaje się górne 99 proc. zarejestrowanych temperatur, górne 97,5 procent lub górne 95 procent i tak dalej. Dla wszystkich definicji fal upałów wysokie temperatury wiązały się z wyższym średnio o 19 proc. prawdopodobieństwem przyjęcia dziecka chorego na astmę do szpitala w porównaniu z sytuacją, gdy nie było fali upałów.

Dlaczego upał pogłębia astmę?

Jak podkreśliła Ye, chociaż potrzebne są dalsze badania, upały mogą przyczyniać się do zanieczyszczenia smogiem i ozonem, które mogą powodować zapalenie lub podrażnienie dróg oddechowych.

Ponieważ w dalszym ciągu obserwujemy wzrost temperatury na świecie w wyniku zmian klimatycznych powodowanych przez człowieka, możemy spodziewać się wzrostu problemów zdrowotnych w miarę dłuższych, częstszych i dotkliwszych fal upałów” – wskazała w swojej wypowiedzi dla „New Scientista”

Niestety, sytuacja klimatyczna na świecie nie wygląda dobrze, a z roku na rok temperatury są coraz wyższe. Prognozuje się, że 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów.

Zobacz też: Miejsca w Polsce o niezwykłej energii

Sonda
Wolisz upał czy chłód?
Upały w Polsce. Jak Polacy sobie z nimi radzą?