Żołnierze

i

Autor: Canva Pro

WOJSKO

Ukraińscy żołnierze opuszczają polski poligon. Kończy się szkolenie w Wędrzynie

2023-12-07 19:36

Na poligonie wojskowym w Wędrzynie (gmina Sulęcin), w ramach unijnej misji wsparcia Ukrainy, kończy się szkolenie kolejnej grupy żołnierzy z tego kraju. W czwartek (07.12) zaprezentowali swoje umiejętności dowódcom.

Ukraińscy żołnierze w Polsce w ramach unijnego wsparcia

Unijna misja wojskowego wsparcia Ukrainy funkcjonuje od listopada 2022 roku, a jej zadaniem jest wsparcie broniącej się przed Rosją Ukrainy poprzez szkolenie ukraińskich żołnierzy w ośrodkach rozlokowanych w państwach członkowskich UE. Jeden z takich ośrodków położony jest w województwie lubuskim, a dokładniej w Wędrzynie. Żołnierze szkolą się też m.in. w Żaganiu.

Misją szkoleniową UE dowodzi obecnie holenderski gen. broni. Michiel van der Laan. Podlegają mu dwa międzynarodowe dowództwa operacyjne znajdujące się w Polsce i w Niemczech - Combined Arms Training Command (CAT-C). Na czele CAT-C w naszym kraju, z siedzibą w Żaganiu (Lubuskie), stoi gen. bryg. Piotr Fajkowski będący zarazem dowódcą 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Dotychczas w podległych mu ośrodkach w Polsce i innych krajach przeszkolono ponad 10 tys. ukraińskich żołnierzy.

Jesteśmy teraz w Polsce, ale szkolenie nie jest tylko prowadzone w Polsce, jest prowadzone także na terenie Niemiec, Francji czy Hiszpanii. Łącznie 27 państw UE wykonuje jakieś przedsięwzięcia szkoleniowe dla Sił Zbrojnych Ukrainy. I to musi być zasilane, zasilane pieniędzmi. Każdorazowo, kiedy wracam do Brukseli z wizytacji i inspekcji szkolenia tłumaczę, jak ważne jest to wsparcie i jakie są tego efekty, ponieważ bez tego szkolenia Ukraina nie będzie w stanie się obronić" – powiedział Director General European Union Military Staff and Director Military Planning and Conduct Capability gen. broni Michiel van der Laan.

Szkolenie zakończone. Jakie umiejętności zdobyli żołnierze?

Podczas czwartkowego pokazu generałowie przyglądali się jak ukraińska kompania piechoty pod okiem francuskich instruktorów zdobywa podwójną transzeję obsadzoną przez wojska wroga. Był to klasyczny atak piechoty z lasu na dwie transzeje z wykorzystaniem broni ręcznej i grantów oraz przy symulowanym ostrzale artylerii. Zadaniem kompanii było oczyszczenie okopów z przeciwnika.

Głównym zadaniem dowództwa połączonych rodzajów wojsk (CAT-C), które jest zlokalizowane w 11 Lubuskiej Dywizji Pancernej, jest stworzenie najbardziej realistycznych warunków do szkolenia żołnierzy ukraińskich (…). Staramy się przygotować tych żołnierzy jak najlepiej do wykonywania zadań bazując na doświadczeniach instruktorów ukraińskich, a także na zasadach taktyki, które obecnie obowiązują" - powiedział gen. bryg. Fajkowski.

Biorąca udział w pokazie grupa Ukraińców kończy właśnie kilkutygodniowy pobyt w naszym kraju, gdzie przechodzą intensywne szkolenie wojskowe. Jak powiedział jeden z ukraińskich żołnierzy, na polskim poligonie od ponad miesiąca trenuje zgranie jego oddziału i dowodzenie nim. On sam był na froncie we wschodniej Ukrainie. Przyznał, że jednym z najważniejszych elementów wojny na Ukrainie jest obecnie właśnie walka w okopach.

Idziemy niezmiennie do zwycięstwa, może niewielkimi krokami w tej chwili, ale nie wycofujemy się nawet na krok" – podkreślił chcąc zachować anonimowość.

O tym, czy wyszkoleni przez nich żołnierze trafią od razu na front, czy też będą jeszcze doszkalani w Ukrainie, decydują już siły zbrojne tego kraju.

Ćwiczenia lubuskich kontrterrorystów

Sonda
Obawiasz się, że wojna miedzy Rosją a Ukrainą rozszerzy się na inne kraje?
Rosjanie mają problem z wojskiem?