Naukowcy eksperyment

i

Autor: Canva Pro

EKSPERYMENTY

Terapia światłem pomoże w walce z Alzhaimerem? Metoda sprawdziła się na śpiących myszach

2023-09-29 8:45

Niemieccy naukowcy zastosowali fototerapię u myszy z odpowiednikiem choroby Alzhaimera. Terapia światłem, której poddane zostały zwierzęta w trakcie snu, przyniosła zadziwiające efekty. „Mózg zamienił się w usuwającą amyloid pralkę” – skomentowali naukowcy.

Fototerapia pomogła usuwać szkodliwe białka

Naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu im. Humboldta przeprowadzili pilotażowe badanie, w trakcie którego przetestowano metodę nieinwazyjnego oddziaływania światłem na mózgi myszy z odpowiednikiem choroby Alzheimera. Procedura wyraźnie poprawiała usuwanie z mózgów gryzoni groźnego białka, które gromadzi się w przebiegu choroby.

Okazało się przy tym, że lepiej działał zabieg prowadzony, gdy myszy spały. Naukowcy skomentowali, że wtedy „mózg zamienił się w pralkę usuwającą beta-amyloid”.

Badacze podkreślają, że metoda oddziaływaniem światłem na mózg uznana została przez FDA za bezpieczną, co oznacza łatwiejsze ewentualne rozpoczęcie badań z udziałem ludzi.

Jak sen wpływa na mózg? Śpiąc organizm silniej usuwa toksyny

Choć o dobroczynnym działaniu snu na mózg wiadomo od dawna, nie jest pewne, dlaczego sen właśnie tak działa, ani czy ten proces można kontrolować. Niedawne odkrycia wskazują, że kiedy ktoś śpi, silniej działa układ limfatyczny usuwający z tkanek toksyny.

Prawdopodobnie między innymi dlatego zaburzenia snu silnie przyczyniają się do rozwoju problemów neurologicznych.

Zobacz też: Intrygujący grób naukowcy odkryli w Pniu pod Bydgoszczą. To tzw. pochówki antywampiryczne

Sonda
Czy ktoś z Twojej rodziny cierpi lub cierpiał na Alzhaimera?
Naukowcy odtwarzają dawny lek przeciwepidemiczny