Pracownicy Lasów Państwowych ostrzegają przed jedzeniem owoców bezpośrednio z krzaka

i

Autor: gettyimages / facebook.com/LasyPanstwowe

komunikat

Tego nie róbcie w lesie! To zagraża życiu. Jest komunikat pracowników Lasów Państwowych

2024-06-14 12:43

Apel jest skierowany do miłośników spacerów po lesie i tych, którzy lubią jeść leśne owoce. Chodzi głównie o tych, którzy zjadają je bezpośrednio po zerwaniu z krzaka. Dlaczego pracownicy Lasów Państwowych przed tym ostrzegają? Przeczytajcie koniecznie!

Zbliża się lato, a to oznacza, że w lasach będą się pojawiać poziomki, jagody maliny, jeżyny, czy borówki. To z pewnością moment dla spacerowiczów, którzy przy okazji odpoczynku będą chcieli zerwać słodkie owoce z krzaków. Ich zjedzenie może być jednak niebezpieczne dla zdrowia.

Zerwiesz owoce w lesie? Najpierw je umyj przed spożyciem!

- To totalnie naturalne owoce, bez nawozów, oprysków i modyfikacji. Jednak zanim je zjemy, musimy pamiętać o jednej, podstawowej, bardzo ważnej i prostej rzeczy — mianowicie, żeby przed zjedzeniem koniecznie je umyć! - piszą przedstawiciele Lasów Państwowych na facebooku.

Nieumycie owoców może spowodować wiele chorób w naszym organiźmie. Choć nie są widoczne gołym okiem, to na owocach mogą znajdować się chociażby jaja tasiemca.

Lisy, które żyją w naszych lasach, mogą być zarażone tasiemcem bąblowcem. Lisy jak każde zwierzę robią kupę, a to właśnie w ich odchodach znajdują się larwy tasiemca. W ten sposób mogą trafić na jagody czy poziomki, które my zbieramy i zjadamy – brzmi komunikat.

Połknięcie jaj tasiemca spowoduje wyklucie się pasożytów. To nazywa się bąblowica, która atakuje ludzką wątrobę, a później pozostałe narządy, co później powoduje guza.

Czy rozpoznasz zwierzęta po uszach?

Pytanie 1 z 13
Takie mięciutkie uszka ma...
Niedźwiedź

Stado żubrów w lesie pod Gorzowem

W lesie można spotkać nie tylko owoce, ale także zwierzęta! Zobaczcie koniecznie, kogo spotkał mieszkaniec Gorzowa

Przechodzą przez błonę śluzową jelita i dostają się do wątroby, gdzie większość się zagnieżdża. Część (20–30 proc.) dostaje się do krwiobiegu i z prądem krwi przemieszcza się do różnych układów i narządów. Inwazja larw Echinococcus granulosus prowadzi do powstania pojedynczych lub (rzadziej) mnogich, jednokomorowych torbieli w wątrobie (60 proc.), w płucach (20 proc.), rzadziej w śledzionie, mózgu, kościach – piszą leśnicy.

Kielczanie wracają do parków i lasów
Sonda
Lubisz spacery po lesie?