Pieniądze

i

Autor: fot. Proxima Studio / Cava Pro

CENY

Szykują się podwyżki? Od lipca może być drożej. Odmrożenie cen energii wpłynie na inflację

2024-06-11 11:54

Niepokojące informacje przekazał prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jak wynika z ekspertyz, w drugiej połowie roku może dojść do wzrostu inflacji, co ma być wynikiem odmrażania cen energii i gazu. To oznacza, że mogą podskoczyć również ceny innych artykułów.

Wyższa inflacja jest niemal pewna

Dokładnie 1 lipca wygasa tarcza osłonowa, która zabezpiecza ceny energii. To właśnie na podstawie tej ustawy, wprowadzonej w maju 2023 roku, określono, że ceny energii nie mogą być wyższe niż 500 zł za megawatogodzinę (bez względu na zużycie). Miało to zabezpieczyć konsumentów przed nadmiernymi kosztami związanymi z niekorzystną sytuacją gospodarczą na świecie. Niestety, wkrótce tarcza przestanie obowiązywać, a według ekspertów oznacza to znaczący wzrost inflacji.

Spodziewamy się, że w II połowie roku inflacja wzrośnie na skutek rezygnacji z tarcz dotyczących energii, ciepła i gazu" - powiedział Adam Glapiński, prezes NBP.

Skutkiem wyższej inflacji może być wzrost cen, co niestety Polacy odczują w swoich portfelach. Wzrosną nie tylko ceny energii, ale także ceny żywności, co ma związek z e wzrostem podatku VAT.

Odmrażanie energii ma być wprowadzane stopniowo

Jak zaznaczają przedstawiciele władz: odmrażanie cen energii prowadzone będzie częściowo, aby nie dopuścić do drastycznego wzrostu inflacji. Obecnie oscyluje ona na poziomie około 2,5%, ale według prognoz, pod koniec roku ma sięgnąć ponad 5%.

Gdyby w ogóle tarcz już nie było, to nawet byśmy poszli w kierunku 7,5%, ale na razie, według tych ustawowych regulacji, to częściowe odmrożenie cen energii itd. zniesie nas na poziom 5,2%, czyli poza cel inflacyjny. Główne odchylenie od celu inflacyjnego to jest 3,5%" - powiedział Adam Glapiński.

Na razie jednak ustawa dotycząca częściowego odmrażania cen nie została jeszcze przyjęte Jeśli nie wejdzie to możliwość obniżenia stop procentowych jest praktycznie zerowa - podkreślił Glapiński.

Zobacz też: Ceny truskawek w maju

Sonda
Obawiasz się podwyżek?
Ceny energii podbiją inflację