Sprzęt do remontu

i

Autor: stux / www.pixabayc.om

REMONT

Szybciej zamieszkasz, ale najpierw wyremontuj! Jakie są w tej chwili koszty remontu w Gorzowie?

2023-05-23 11:06

Gorzowscy urzędnicy opublikowali właśnie listę 19 mieszkań komunalnych, które w zamian za remont można będzie otrzymać szybciej. Ale czy takie remont w ogóle się opłaca? Sprawdziliśmy!

Lokale komunalne do remontu. O co chodzi i kto może się o nie ubiegać?

Niestety, nie każdy może skorzystać z opcji mieszkania w zamian za remont. Mowa tu bowiem o lokalach komunalnych, o które mogą się ubiegać wyłącznie osoby znajdujące się na specjalnej, miejskiej liście przydziału i oczekujące na lokal zamienny od miasta.

Jeśli jednak jesteś na tej liście i już dłuższy czas czekasz, aż dostępne będzie dla Ciebie jakieś mieszkanie, to teraz masz kolejną szansę na to, by szybciej znaleźć lokum! Na pomoc przychodzą bowiem lokale do remontu. O co chodzi?

Miasto co jakiś czas wystawia spis mieszkań komunalnych, które dostępne są praktycznie od ręki. Jednak, aby nie było tak łatwo, konieczne jest przeprowadzenie w nim remontu. Lokale znajdują się bowiem w różnym, często naprawdę kiepskim stanie, dlatego wykonanie robót jest niezbędne.

Na ich przeprowadzenie najemca ma trzy miesiące, przy czym w uzasadnionych wypadkach można się ubiegać o wydłużenie tego okresu do kolejnych trzech miesięcy. Plus jest taki, że... koszty remontu się zwracają! Najemca będzie bowiem płacił tylko połowę czynszu aż do wyrównania poniesionych nakładów.

Miasto wystawiło 19 lokali do remontu. Gdzie się znajdują i w jakim są stanie?

Tym razem urzędnicy oferują gorzowianom 19 lokali o różnych powierzchniach, od 20 do 60 metrów kwadratowych. W większości są to jednak mieszkania dwupokojowe, o wielkości średnio 35 metrów kwadratowych.

Znajdują się one przy następujących ulicach: Al. 11 Listopada, Bohaterów Westerplatte, Góra Powstańców, Hejmanowskiej, Koniawska, Mieszka I, Podmiejska, Sikorskiego, Słoneczna, Sportowa, Śląska i Waryńskiego.

Lokale są różnym stanie. Większość wymaga odświeżenia ścian, w tym nie tylko pomalowania, ale również gruntowania czy tynkowania. Konieczne są też przebudowy istniejących sieci sanitarnych lub elektrycznych, wymiana okien i drzwi, skucie płytek w łazienkach i ułożenie nowych, rozebranie podłóg i montaż nowych, a nawet wykucie ościeżnic drzwiowych.

Szczegółowy, wymagany rodzaj prac znajduje się w opisie mieszkań, dostępnym TUTAJ.

Koszty remontu w Gorzowie. Ile zapłacisz za remont w 2023 roku?

W tej chwili przeprowadzenie remontu może się okazać dość kosztowne. Trudna sytuacja gospodarcza na świecie spowodowała, że ceny surowców drastycznie poszybowały w górę. A do tego trzeba przecież doliczyć "robociznę", czyli wynagrodzenie dla budowlańców. Na terenie województwa lubuskiego działa obecnie ponad 3 tysięcy profesjonalnych firm zajmujących się usługami remontowymi.

W lepszej sytuacji są oczywiście osoby, które samodzielnie będą w stanie wykonać większość prac, wtedy należy liczyć tylko koszty materiałów budowlanych.

Szacuje się, że średni koszt remontu mieszkania (materiały oraz usługa fachowców) w tym roku koszt rzędu nawet 5 tysięcy złotych za metr kwadratowy (dla porównania: w roku 2022 było to od 2,5 do 3,7 tys. zł za metr kwadratowy). Wszystko zależy oczywiście od jakości wybranych materiałów i zakresu prac, ale taka kwota potrafi zwalić z nóg.

Dla przykładu: skuwanie płytek ze ścian i podłóg to koszt około 35-50 zł za m2. Położenie nowych (samodzielnie) waha się w granicach od 35 do nawet 200 zł za m2, w zależności od tego gdzie płytki mają być kłądzione (ściany czy podłoga) oraz jaki materiał zostanie wybrany: terakota jest najdroższa, później gres i glazura. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty kleju oraz ewentualną usługę fachowców jeśli ktoś nie jest w stanie zrobić tego we własnym zakresie.

Malowanie ścian przez fachowców to wydatek rzędu 13-18 zł/m2, a do tego koszt farby.

Położenie paneli na podłogach to wydatek rzędu 20-300 zł/m2 za panele oraz od 20 do 40 zł/m2 za pracę fachowców.

Reasumując, koszt remontu 35 metrowego mieszkania może w tej chwili wynieść nawet 100 tysięcy złotych.

Sonda
Czy w tym roku zamierzasz przeprowadzić remont?
Chaos na dworcu Warszawa Gdańska. Winny remont na Zachodniej