Algorytm do przewidywania trzęsień ziemi. "To Święty Graal" mówią eksperci
Algorytm opracowali naukowcy z University of Texas w Austin. Sztuczna inteligencja otrzymała zestaw funkcji statystycznych opartych na wiedzy zespołu na temat fizyki trzęsień ziemi, a następnie szkoliła się w oparciu o pięcioletnią bazę danych sejsmicznych. Następnie AI "nasłuchiwała" oznak nadchodzących trzęsień ziemi wśród sygnałów odbieranych przez sejsmografy. Na tej podstawie powstała cotygodniowa prognoza.
Sztucznej inteligencji udało się prawidłowo przewidzieć 14 trzęsień ziemi w promieniu ponad 320 kilometrów niemal dokładnie określając siłę trzęsień. AI przeoczyła jedno trzęsienie i wysłała osiem fałszywych ostrzeżeń.
Przewidywanie trzęsień ziemi to Święty Graal. Nie jesteśmy jeszcze blisko przewidywania dla dowolnego miejsca na świecie, ale to, co osiągnęliśmy, wskazuje, że to, co uważaliśmy za problem niemożliwy do rozwiązania w zasadzie można rozwiązać" – powiedział Sergey Fomel, profesor University of California i członek zespołu badawczego.
Przewidywanie trzęsień ziemi może wpłynąć na gospodarkę. Im lepszy sprzęt sejsmograficzny, tym lepsze wyniki AI
Na razie jeszcze nie wiadomo, czy to samo podejście sprawdzi się w innych lokalizacjach, jednak zdaniem autorów uzyskane wyniki są kamieniem milowym w badaniach nad prognozowaniem trzęsień ziemi w oparciu o sztuczną inteligencję.
Zdaniem ekspertów w miejscach wyposażonych w odpowiednie sieci śledzenia sejsmicznego, takich jak Kalifornia, Włochy, Japonia, Grecja, Turcja i Teksas, sztuczna inteligencja może poprawić swój wskaźnik skuteczności i zawęzić przewidywania miejsca trzęsienia do kilkudziesięciu kilometrów.
Naukowcy z Teksasu mają nadzieję, że pewnego dnia technologia wykorzystująca sztuczną inteligencję będzie mogła zostać wykorzystana do ograniczenia wpływu trzęsień ziemi na życie i gospodarkę.