Strajk na kolei w Niemczech

i

Autor: PAP/EPA/FILIP SINGER

Niemcy

Strajk na kolei to nie wszystko. Berlinowi grozi także strajk miejskiego transportu publicznego

2024-01-24 8:13

Strajk maszynistów od środy, 24 stycznia sparaliżuje ruch kolejowy w Niemczech na sześć dni. W tym samym czasie rozpoczną się negocjacje pracowników berlińskiego przedsiębiorstwa transportu publicznego, co również może doprowadzić do przestojów. Stowarzyszenie pasażerów ostrzega przed podwójnym strajkiem.

Strajki na kolei w Niemczech

"Za wszelką cenę należy uniknąć całkowitej blokady transportu publicznego w Berlinie", ostrzegł Jens Wieseke ze stowarzyszenia pasażerów IGEB, cytowany we wtorek przez portal dziennika "Berliner Zeitung".

Przez sześć dni klienci Deutsche Bahn (DB), S-Bahn Berlin (kolej miejska odgrywająca bardzo ważną rolę w transporcie publicznym w stolicy - PAP) i innych spółek DB będą musieli zrezygnować z dużej części usług kolejowych.

Strajk ma również wpływ na gospodarkę - na przykład na targi Zielony Tydzień w Berlinie. "Ze względu na długość strajku spodziewamy się spadku liczby odwiedzających", powiedziała Christine Franke, zastępca rzecznika Messe Berlin. Omawiane są dodatkowe opcje transportu, aby zrekompensować odwołanie S-Bahn.

Strajk w niemieckim transporcie publicznym wywołał ogromny chaos

Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) przedsiębiorstwo, które obsługuje pociągi metra, autobusy, tramwaje i promy w Berlinie, nie ma nic wspólnego ze związkiem maszynistów ani federalną DB. Usługa transportowa Muva, która obsługuje części Berlina Wschodniego, również będzie nadal działać. "Oznacza to, że wielu pasażerów, którzy zwykle korzystają z S-Bahn, ma tym razem alternatywę", pisze "Berliner Zeitung".

Jednak w BVG również trwają negocjacje układów zbiorowych - pierwsze spotkanie zaplanowano na środę. Związek zawodowy Verdi negocjuje nowy układ zbiorowy pracy z berlińskim stowarzyszeniem pracodawców miejskich, który przewiduje poprawę warunków pracy dla prawie 16 tys. pracowników, czytamy.

"Słyszałem, że wkrótce może dojść do strajków ostrzegawczych także w BVG", powiedział Jens Wieseke. Jego zdaniem pociągi DB, pociągi S-Bahn i usługi transportowe BVG nie mogą zostać zatrzymane w tym samym czasie. "Nie może dojść do podwójnego strajku" - stwierdził. Gdyby setki tysięcy osób dojeżdżających do pracy nie było w stanie dotrzeć do pracy, Berlin nie byłby w stanie funkcjonować.

Zobacz też: Strajk rolników w Niemczech, który odbył się 8 stycznia 2024

Sonda
Popierasz protesty rolników?