Olaf Scholz

i

Autor: PAP/EPA/Filip Singer

Niemcy

Niemiecki kanclerz apeluje do maszynistów. "Korzystajcie z prawa do strajku w rozsądny sposób"

2024-01-23 19:10

Przed rozpoczęciem sześciodniowego strajku maszynistów ze związku zawodowego GDL kanclerz NIemiec Olaf Scholz zaapelował do związkowców, aby „w rozsądny sposób korzystali z prawa do strajku” – poinformowała we wtorek, 23 stycznia dpa. Będzie to już drugi protest GDL od początku tego roku, poprzedni trwał trzy doby.

Apel kanclerza Niemiec do strajkujących maszynistów

Prowadzenie sporów pracowniczych zalicza się do swobód, "które są tak ściśle uregulowane w naszej Ustawie Zasadniczej, że nie można ich po prostu znieść – nawet przez prawo" – przypomniał kanclerz we wtorek, 23 stycznia w Berlinie.

Strajk w ruchu towarowym rozpoczął się we wtorek o godz. 18. Od środy rano do protestu dołączyć mają pociągi osobowe. Zakończenie akcji strajkowej związkowcy zapowiadają na poniedziałek wieczorem. Tym samym będzie to najdłuższy protest w historii niemieckich kolei Deutsche Bahn.

Polacy boją się ZAMIESZEK. Będą STRAJKI jak w 80 roku! Będzie TRAGEDIA! | Komentery

Jak podkreśliła dpa, jeszcze we wtorek rano Deutsche Bahn wyrażało gotowość do dalszych negocjacji ze związkowcami. "Nadszedł czas, aby się zjednoczyć, negocjować i znaleźć kompromisy. Jesteśmy gotowi spotkać się w dowolnym czasie i miejscu w celu negocjacji i dyskusji" – zapewniła rzeczniczka DB w Berlinie.

Związkowcy domagają się m.in. zmniejszenia tygodniowego wymiaru czasu pracy pracowników zmianowych z 38 do 35 godzin.

Zobacz też: Strajk rolników w Niemczech 

Sonda
Lubisz podróżować pociągiem?