Nie da się ukryć, że Internet totalnie zdominował dzisiejszy świat. Portale społecznościowe są głównym elementem kontaktów towarzyskich, a coraz więcej osób nie wyobraża sobie życia bez telefonu, tabletu lub komputera.
Jest to szczególnie niebezpieczne w kontekście najmłodszych, którzy nie są do końca świadomi zagrożeń czyhających na nich w sieci i nie potrafią odpowiednio na nie reagować. Stąd badanie przeprowadzone przez UCE RESEARCH (platforma analityczno-badawcza) wraz z platformą ePsycholodzy.pl.
Większość Polaków chce ograniczeń w korzystaniu z social media przez dzieci
Jak wskazują badania, 75,3% Polaków popiera wprowadzenie jakiejś formy zakazu korzystania z portali społecznościowych przez osoby niepełnoletnie, bez wyraźnej zgody rodziców lub opiekunów. 10% uważa, że w Polsce w ogóle nie powinno być tego typu ograniczeń, 9,4% nie potrafi się określić w tym zakresie, a 5,3% w ogóle nie jest zainteresowanych tym tematem.
Fakt, że ponad 75% Polaków oczekuje ograniczenia korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci i młodzież, jest alarmującym sygnałem. Wskazuje na wyraźną potrzebę uregulowania prawnego tej kwestii. Coraz częściej słyszy się o różnego rodzaju niebezpiecznych skutkach korzystania z social mediów przez najmłodszych. W mojej ocenie, rząd powinien zająć się tym tematem, choć też wiadomo, że w tej kwestii większe kompetencje mogą mieć organy europejskie. Uważam również, że z roku na rok grono zwolenników ograniczeń będzie sukcesywnie się powiększało, bo i problemów w przestrzeni publicznej przybywa" – przewiduje Michał Pajdak, współautor badania z platformy ePsycholodzy.pl (www.uce-pl.com).
Wśród badanych, najwięcej osób opowiada się za zakazem korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci poniżej 13. roku życia. Miałoby to być dozwolone jedynie za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych, co deklaruje 27,7% respondentów. To oznacza, że starsze dzieci mogłyby bezwarunkowo być użytkownikami social mediów.
Z kolei 11% obywateli opowiada się za całkowitym zakazem korzystania z social mediów przez osoby poniżej 13 roku życia, niezależnie od zgody rodziców.
Zagrożenia w sieci. Na co narażeni są użytkownicy popularnych portali?
Jak wskazują eksperci: do głównych zagrożeń związanych z korzystaniem, lub raczej nieumiejętnym korzystaniem z Internetu, w tym z social mediów, należy przede wszystkim ryzyko utraty danych osobowych. Oprócz tego młodzież (ale również osoby dorosłe) narażone są na nękanie, molestowanie, wykorzystywanie lub agresję.
Najmłodsi coraz częściej dopuszczają się też niebezpiecznych, wręcz brawurowych zachowań, a umieszczane później relacje, filmy i zdjęcia mają na celu zdobycie popularności w sieci. To stwarza realne zagrożenie życia lub zdrowia.
Nie mówiąc już o coraz poważniejszym problemie uzależnienia, który z roku na rok dotyka coraz większej liczby coraz młodszych osób.
Coraz częściej publicznie mówi się też o uzależnieniu od korzystania z mediów społecznościowych. Ważne jest to, aby rozwijać edukację w tym zakresie i zwiększyć świadomość ludzi na temat ich rzeczywistego wpływu na zdrowie, relacje oraz samopoczucie. Trzeba nauczyć młodych ludzi, jak bezpiecznie korzystać z tych platform. Sama kontrola czy zakaz nie wystarczą, by uchronić najmłodszych przed różnego typu zagrożeniami" – stwierdza Michał Pajdak.
Jak przewidują eksperci, wprowadzenie takich ograniczeń w Polsce na tą chwilę jest niemożliwe z uwagi m.in. na problemy w jego egzekwowaniu. Podobne rozwiązania są już jednak procedowane w niektórych europejskich krajach, np. we Francji. Tam Sejm poparł już ustawę mówiącą o tym, że do 15. roku życia założenie konta na TikToku czy Snapchacie będzie wymagało zgody rodziców, natomiast dla osób poniżej 13 lat będzie to niemożliwe, niezależnie od opinii opiekunów.