Ośrodki sprawdzone, można wypoczywać. Na tę chwilę w regionie lubuskim do kuratorium oświaty zgłosiło się ponad 250 placówek organizujących wakacyjny wypoczynek dla najmłodszych. Pracownicy kuratorium będą je systematycznie kontrolować. Sprawdzają, czy dana placówka jest zarejestrowana w ich bazie. To obowiązek każdego organizatora wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Pod lupę wezmą też program kolonii, kwalifikacje opiekunów i sprawy administracyjne.
Na pewno szczególną uwagę zwrócimy na obozy, które zorganizowane są w lasach. Sprawdzać będziemy czy tam jest wszystko zorganizowane zgodnie z prawem i zasadami bezpieczeństwa - mówi Ewa Rawa, lubuski kurator oświaty:
Numer telefonu interwencyjnego Kuratorium Oświaty w Gorzowie
Wzorem lat ubiegłych uruchomiono telefon alarmowy, pod który można zgłaszać niepokojące sytuacje, w których zagrożone jest bezpieczeństwo dzieci. Dzwonić należy na 784 675 096.
Zaczęły się wakacyjne wyjazdy, zaczęły się kontrole autokarów. W ramach akcji „Bezpieczny autokar – wakacje 2023” lubuscy inspektorzy transportu drogowego sprawdzili już kilkanaście pojazdów. W kilku przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne niesprawnych autobusów, a kilku kierowców dostało mandaty. Kontrolowana jest trzeźwość kierujących, czy są wypoczęci i mają odpowiednie kwalifikacje.
W tym roku pierwszy raz wykorzystujemy mobilną stację diagnostyczną. Pozwala ona w miejscu kontroli, poza typową stacją, dokładnie zbadać zawieszenie, układ hamulcowy każdego pojazdu. My skupimy się na autobusach - mówi Paweł Lebiedź, z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie:
Jak zgłosić autokar do kontroli?
Funkcjonariusze ITD sprawdzą też stan autokaru i kierowcy przed wyjazdem na wypoczynek. Należy to zgłosić minimum 3 dni przed terminem odjazdu. Dzwońcie na 957 255 113 lub kontaktujcie się mailowo na [email protected].
Pamiętajcie, że w razie potrzeby, jakiegoś zagrożenia należy korzystać z numeru 112.