Szkoła

i

Autor: Canva Pro

SZKOŁA

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Czy strój galowy na rozpoczęcie to obowiązek? Jak się ubrać na rozpoczęcie roku?

2023-08-25 15:16

Już dosłownie za parę dni dzieci i młodzież ponownie zasiądą w szkolnych ławkach. Zanim to jednak nastąpi czeka ich oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Taka uroczystość wymaga odpowiedniego podejścia. Wydaje się wiec, że naturalnym byłoby ubranie w ten dzień galowego stroju, który jednak nie każdemu odpowiada. Sprawdź więc czy odświętny strój to obowiązek.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 przypada na dzień 4. września. To właśnie wtedy uczniowie i kadra nauczycielska zbiorą się w aulach lub na boiskach, by oficjalnie zainaugurować kolejny rok nauki i nowych wyzwań.

Tradycją jest, że tego dnia każdy wygląda odświętnie: białe bluzki, czarne spódniczki i spodnie oraz marynarki to standardowy, szkolny obrazek. Ale czy galowy strój to wyłącznie tradycja czy też obowiązek ucznia?

Jak się ubrać na rozpoczęcie roku? Czy strój galowy jest obowiązkowy?

W polskim prawie oświatowym nie ma przepisów, które jednoznacznie wskazywałyby zasady ubioru uczniów podczas ważnych uroczystości szkolnych, a taką z pewnością jest rozpoczęcie lub zakończenie roku szkolnego. Przepisy wskazują jednak, że szkoła może ingerować w strój jaki uczniowie noszą na terenie placówki. To oznacza, że poszczególne wytyczne dotyczące wymaganego ubioru mogą (i zazwyczaj są) określone w statucie lub regulaminach szkoły.

To właśnie w regulaminie często można znaleźć zapis dotyczący tego, że na rozpoczęcie roku szkolnego obowiązuje galowy (odświętny) strój.

Jak czytamy w regulaminie jednej z warszawskich szkół:

Strój galowy

Ucznia obowiązuje strój galowy podczas:·

  • rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego,
  • wewnętrznego (próbnego) oraz zewnętrznego egzaminu ósmoklasisty,
  • konkursów szkolnych i pozaszkolnych,
  • w szczególnych przypadkach na polecenie wychowawcy lub dyrektora szkoły

Często w dokumentach tych są zapisy nie tylko odnośnie stroju galowego na specjalne okazje, ale także dotyczące stroju codziennego lub sportowego.

Galowy strój, czyli jaki?

Galowy strój musi być przede wszystkim schludny i elegancki. Zarówno chłopców jak i dziewczynki obowiązują białe koszule oraz stosowne do stroju obuwie. Jeśli chodzi o dziewczynki to zalecana jest granatowa lub czarna spódnica lub spodnie w takim samym kolorze. Chłopcy podobnie, powinni ubrać czarne lub granatowe spodnie.

Obecnie jednak większość placówek nie przestrzega tak rygorystycznie powyższych wymagań. Chodzi przede wszystkim o to, by uczeń wyglądał godnie, elegancko i czysto.

Czy za brak galowego stroju uczeń może zostać ukarany?

Brak galowego stroju, który jest obowiązkowy zgodnie z zapisami w regulaminie szkoły, jest traktowany jako złamanie regulaminu. To z kolei może się wiązać z nieprzyjemnymi konsekwencjami dla ucznia, takimi jak np. wpisanie uwagi do dziennika czy też obniżenie zachowania w przypadku częstego i rażącego łamania określonych wytycznych.

Ubranie na rozpoczęcie roku budzi kontrowersje, ale na studniówkach każdy chce błyszczeć! Tak wyglądali uczniowie I LO w Gorzowie na swojej imprezie

Sonda
Uważasz, że stój galowy powinien być obowiązkowy podczas szkolnych uroczystości?
Dyrektor szkoły: Nauczyciele uciekają ze szkół publicznych!