Zbliża się wrzesień, a to ważny czas dla najmłodszych. Część z nich pójdzie do szkół, a część po raz pierwszy uda się do przedszkoli, gdzie spędzi najbliższych kilka lat. Dla wszystkich maluchów to wyjątkowo stresujący okres. Nowe towarzystwo, nowe miejsce i długa nieobecność rodziców sprawiają, że pierwsze tygodnie mogą być bardzo trudne. A sytuacji nie poprawia fakt, że wiele przedszkoli, zarówno publicznych jak i prywatnych. stosuje rygorystyczne przepisy, które są niczym więcej niż działaniem niezgodnym z prawem.
Przedszkole nie chciało przyjąć dziecka z pieluchą! Rodzice są oburzeni
Takie sytuacje zdarzają się w całej Polsce. Coraz częściej zgłaszają się rodzice lub opiekunowie, którzy na etapie rekrutacji zostali poinformowani przez dyrekcję przedszkola, że przyjmowane będą wyłącznie dzieci, które nie korzystają już z pieluchy.
Jak relacjonuje jedna z mam: w wybranym przez nią przedszkolu nie tylko odmówiono przyjęcia nieodpieluchowanego dziecka, ale także przekazano, że maluch musi samodzielnie zadbać o sprawy toaletowe. Chodzi więc nie tylko o umiejętność korzystania z nocnika lub toalety, ale także o podtarcie się po załatwianiu potrzeby.
To niedorzeczne! Trzylatki lub niespełna trzylatki są na to po prostu za małe" żali się mama.
Zdarza się, że wychowawcy w przedszkolach odmawiają nakładania dziecku pieluchy nawet na drzemkę, co zazwyczaj kończy się zmoczeniem ubrania i koniecznością jego wymiany.
Czy przedszkole może nie przyjąć dziecka z pieluchą? To niezgodne z prawem
Zapisy o konieczności odpieluchowania dziecka przed posłaniem go do przedszkola coraz częściej znajdują się w regulaminach wewnętrznych przedszkoli. Jak się okazuje podobne praktyki nie powinny być stosowane, a zgodnie z przepisami prawa: takie zapisy nie mogą być umieszczane w regulaminach.
Nie ma żadnej podstawy prawnej, która umożliwiałaby odmówienie przyjęcia nieodpieluchowanego dziecka do przedszkola - dotyczy to głównie placówek publicznych, które są zobowiązane do przyjęcia dziecka (i dotyczy to zarówno pieluch jak i np. tego, gdy maluch wygląda na chorego).
Odmowa przyjęcia dziecka z pieluchą jest więc niczym innym jak dyskryminacją. Pedagodzy zwracają także uwagę, że takie praktyki mogą doprowadzić do problemów społecznych u dziecka, a przedszkola są przecież nie tylko po to, by zająć się nim na czas pracy opiekunów, ale także po to, by uczyć samodzielności.