Pielucha

i

Autor: Canva Pro

DZIECI

Przedszkole odmówiło przyjęcia dziecka z pieluchą. Czy jest to zgodne z prawem?

2023-08-24 12:05

Rodzice dzieci, które po raz pierwszy pójdą do przedszkoli coraz częściej zwracają uwagę na niedorzeczne przepisy stosowane przez placówki. Chodzi o wymóg odpieluchowania dziecka. W wielu przedszkolach dyrekcja odmawia przyjęcia malucha, które korzysta jeszcze z pieluchy. Natomiast przepisy mówią jasno: takie sytuacje nie powinny mieć miejsca.

Zbliża się wrzesień, a to ważny czas dla najmłodszych. Część z nich pójdzie do szkół, a część po raz pierwszy uda się do przedszkoli, gdzie spędzi najbliższych kilka lat. Dla wszystkich maluchów to wyjątkowo stresujący okres. Nowe towarzystwo, nowe miejsce i długa nieobecność rodziców sprawiają, że pierwsze tygodnie mogą być bardzo trudne. A sytuacji nie poprawia fakt, że wiele przedszkoli, zarówno publicznych jak i prywatnych. stosuje rygorystyczne przepisy, które są niczym więcej niż działaniem niezgodnym z prawem.

Przedszkole nie chciało przyjąć dziecka z pieluchą! Rodzice są oburzeni

Takie sytuacje zdarzają się w całej Polsce. Coraz częściej zgłaszają się rodzice lub opiekunowie, którzy na etapie rekrutacji zostali poinformowani przez dyrekcję przedszkola, że przyjmowane będą wyłącznie dzieci, które nie korzystają już z pieluchy.

Jak relacjonuje jedna z mam: w wybranym przez nią przedszkolu nie tylko odmówiono przyjęcia nieodpieluchowanego dziecka, ale także przekazano, że maluch musi samodzielnie zadbać o sprawy toaletowe. Chodzi więc nie tylko o umiejętność korzystania z nocnika lub toalety, ale także o podtarcie się po załatwianiu potrzeby.

To niedorzeczne! Trzylatki lub niespełna trzylatki są na to po prostu za małe" żali się mama.

Zdarza się, że wychowawcy w przedszkolach odmawiają nakładania dziecku pieluchy nawet na drzemkę, co zazwyczaj kończy się zmoczeniem ubrania i koniecznością jego wymiany.

Czy przedszkole może nie przyjąć dziecka z pieluchą? To niezgodne z prawem

Zapisy o konieczności odpieluchowania dziecka przed posłaniem go do przedszkola coraz częściej znajdują się w regulaminach wewnętrznych przedszkoli. Jak się okazuje podobne praktyki nie powinny być stosowane, a zgodnie z przepisami prawa: takie zapisy nie mogą być umieszczane w regulaminach.

Nie ma żadnej podstawy prawnej, która umożliwiałaby odmówienie przyjęcia nieodpieluchowanego dziecka do przedszkola - dotyczy to głównie placówek publicznych, które są zobowiązane do przyjęcia dziecka (i dotyczy to zarówno pieluch jak i np. tego, gdy maluch wygląda na chorego).

Odmowa przyjęcia dziecka z pieluchą jest więc niczym innym jak dyskryminacją. Pedagodzy zwracają także uwagę, że takie praktyki mogą doprowadzić do problemów społecznych u dziecka, a przedszkola są przecież nie tylko po to, by zająć się nim na czas pracy opiekunów, ale także po to, by uczyć samodzielności.

Zobacz też: Najlepsze filmy animowane. Te animacje spodobają się dzieciom i dorosłym

Sonda
Czy uważasz, ze przedszkola powinny odmawiać przyjęcia dzieci z pieluchami?
Dzieci w Przeworsku sprzedają lemoniadę, żeby spełnić marzenia