Procesja w Boże Ciało

i

Autor: I, Radwa, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła i na procesję?

PROCESJA

Procesja na Boże Ciało 2024 w Gorzowie. Trasa marszu wiernych

2024-05-17 15:06

30 maja obchodzić będziemy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana popularnie Bożym Ciałem. Tego dnia ościoły w całej Polsce organizują procesje, w trakcie których wierni, modląc się, przemierzają ulice miast. Jak zawsze, procesja odbędzie się również w Gorzowie. Zaplanowano tu jeden, duży przemarsz.

Boże Ciało 2024 w Gorzowie. Procesja w Katedrze

W tym roku, wzorem lat ubiegłych, wierni będą mieli możliwość uczestnictwa w procesji organizowanej przez gorzowską Katedrę. Tak jak rok wcześniej zaplanowano jedną, duża procesję miejską, do której dołączyć mogą wierni ze wszystkich kościołów.

Najpierw, o godzinie 10:00 odbędzie się msza święta, a tuż po jej zakończeniu wierni wyruszą z procesją na ulice Gorzowa. Przejdą ulicami Chrobrego, Jagiełły, Warszawską i Sikorskiego. Całość zakończy się homilią oraz błogosławieństwem na placu przed katedrą.

Zgodnie z prośbą biskupa w mieście ma się odbyć jedna duża procesja, która wyruszy właśnie z Katedry. Większość kościołów zrezygnowało więc z organizacji własnych przemarszy.

Boże Ciało jednym z ważniejszych świąt w kościele katolickim

Boże Ciało to uroczystość liturgiczna w kościele katolickim organizowania ku czci Najświętszego Sakramentu. To święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy, w tym roku przypada na czwartek, 30 maja. Dla katolików jest to święto nakazane, co oznacza, że mają wtedy obowiązek uczestnictwa we mszy świętej. Natomiast udział w procesji jest już dobrowolny.

Sama procesja to nic innego jak uroczysty pochód, ze śpiewami, modlitwami i manifestacją sakralnych przedmiotów. W Boże Ciało prcoesja odbywa się do czterech ołtarzy (na znak czterech stron świata), przy których odśpiewywane bądź odczytywane są Ewangelie. W Polsce Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Zobacz też: Tak wyglądała podróż Lubuszanki w PKP. "Spaliny wpadały do wagonu"

Sonda
Czy jesteś osobą wierzącą?
Staropolska tradycja przystrajania wsi na Boże Ciało ciągle kultywowana