Boże Ciało procesja

i

Autor: MARCIN SMULCZYNSKI

BOŻE CIAŁO 2023

Procesja na Boże Ciało 2023 w Gorzowie. Gdzie i którędy przejdą wierni?

2023-06-06 10:44

8. czerwca w całej Polsce obchodzona będzie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywana święte Bożego Ciała. Tego dnia zorganizowane zostaną procesje, a wierni, modląc się przemaszerują ulicami miast. Tradycyjnie, procesje odbędą się również w Gorzowie. Kiedy i skąd wyruszą wierni?

Boże Ciało 2023 w Gorzowie. Gdzie odbędą się procesje?

Jak co roku procesję zorganizuje gorzowska Katedra. W tym roku przewodniczyć jej będzie biskup Adrian Puta. Wierni wyruszą z kościoła zaraz po mszy świętej, która odbędzie się o godzinie 10:00.

Procesja przejdzie ulicami Chrobrego, Jagiełły, Warszawską, Sikorskiego i zakończy się homilią oraz błogosławieństwem na placu przed katedrą.

Zgodnie z prośbą biskupa w mieście ma się odbyć jedna duża procesja, która wyruszy właśnie z Katedry. Większość kościołów zrezygnowało więc z organizacji własnych pochodów.

Procesja wyjdzie jeszcze natomiast z parafii przy ulicy Kostrzyńskiej 70. Po mszy o godzinie 9:00 wierni przejdą z modlitwą wokół kościoła. Oprócz tego procesję organizuje kościół mieszczący się przy ulicy Wilhelma Pluty jednak tutaj uroczystości zaplanowano dopiero na niedzielę (11.06) po mszy o godzinie 13:15.

W czwartek procesję organizuje też Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Deszcznie. Po mszy o godzinie 8:00 wyruszą w nią mieszkańcy Krasowca i Glinika, natomiast po mszach o godzinie 10:00 procesje odbędą się w Boleminie i Karninie. W tym drugim przypadku wierni przejdą ulicami: Siedlicką, Wierzbową i Poznańską. Z kolei w samym Deszcznie procesja odbędzie się po mszy o godzinie 12:30.

Boże Ciało - święto w kościele katolickim. Kiedy jest obchodzone?

Boże Ciało to uroczystość liturgiczna w kościele katolickim organizowania ku czci Najświętszego Sakrementu. To święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy, w tym roku przypada na czwartek, 8. czerwca.

Dla katolików jest to święto nakazane, co oznacza, że mają wtedy obowiązek wzięcia udziału we mszy świętej. Natomiast udział w procesji jest już dobrowolny.

Sama procesja to nic innego jak uroczysty pochód, ze śpiewami, modlitwami i manifestacją sakralnych przedmiotów. W Boże Ciało procesja odbywa się do czterech ołtarzy (na znak czterech stron świata), przy których odśpiewywane bądź odczytywane są Ewangelie.

W Polsce Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Sonda
Czy weźmiesz udział w procesji?
Staropolska tradycja przystrajania wsi na Boże Ciało