Matura 2023. Język polski na start!
Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się o godzinie 9:00. Licealiści na wypełnienie wszystkich zdań i napisanie wypracowania mieli 240 minut (według nowej formuły). Nieco inaczej czas trwania matury wygląda w przypadku uczniów szkół technicznych i branżowych, którzy zdają egzamin w starej formule - oni do dyspozycji mieli odpowiednio 170 i 180 minut.
Zadania miały formę pytań otwartych oraz zamkniętych. Arkusz przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną podzielony został na trzy części: język polski w użyciu, tekst historyczno-literacki i wypracowanie.
Polecany artykuł:
Pierwsze wrażenia po maturze z polskiego
O to jak poszedł egzamin z polskiego zapytaliśmy abiturientów z II Liceum Ogólnokształcącego, mieszczącego się przy ulicy Przemysłowej w Gorzowie. Jak się okazało egzamin nie sprawił maturzystom większych problemów.
Wszystko było naprawdę bardzo proste. Lektury były oczywiste, można się było spodziewać tego co się pojawiło. Nie jesteśmy zaskoczeni - przyznała młodzież.
W przypadku pytań otwartych, opierali się między innymi na takich lekturach jak "Potop" czy "Przedwiośnie". Co ważne, jak podkreślili pytani przez nas maturzyści: sam egzamin nie wymagał od nich dodatkowego przygotowania.
Żeby poradzić sobie z maturą tak naprawdę nie musieliśmy się uczyć więcej niż na lekcjach. Szkoła bardzo dobrze przygotowała nas do egzaminu - powiedzieli maturzyści z II LO.
Czy podobnego zdania będą maturzyści z innych gorzowskich szkół? To się dopiero okaże!
Co było na maturze z polskiego?
CKE oficalnie udostępni arkusze pytań i odpowiedzi około godziny 14:00, czyli wtedy kiedy wszyscy maturzyści na pewno skończą już pisanie. Jednak niektórzy wyszli z sal wcześniej i podzielili się tematami, które pojawiły się na egzaminie.
Absolwenci techników musieli się zmierzyć z fragmentami odnoszącymi się do "Pana Tadeusza" i "Przedwiośnia". Chodziło o to jak niespodziewane okoliczności mogą wpływać na zachowanie człowieka oraz czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń.
Z kolei licealiści mogli napisać wypracowanie na tematy dotyczące człowieka jako istoty pełnej sprzeczności oraz tego co sprawia, że człowiek staje się bohaterem dla drugiej osoby.