Policja radiowóz

i

Autor: fot. Canva/ MattGush

TRAGEDIA

Policjant z Nowego Jorku śmiertelnie postrzelił 13-latka. Chłopiec celował do niego z repliki broni

2024-06-30 7:32

Władze poinformowały w sobotę, że policjant śmiertelnie postrzelił w Utice, w stanie Nowy Jork, 13-latka, który uciekał w obawie przed aresztowaniem z „bronią wyglądającą na prawdziwą”.

Chłopiec postrzelony w trakcie szarpaniny

Szef policji Utice, Mark Williams, cytowany przez Asssociate Press mówił, że incydent miał miejsce w piątek po godz. 22 po tym jak funkcjonariusze próbowali zatrzymać dwóch młodych ludzi. Jeden z chłopców próbował uciec i wycelował w policjantów przedmiotem wyglądającym na pistolet GLOCK 17 Gen 5. Funkcjonariusz oddał w jego kierunku pojedynczy strzał „podczas szarpaniny na ziemi”, trafiając go w klatkę piersiową.

Według Williamsa policjanci udzielili nastolatkowi „natychmiastowej” pierwszej pomocy i przewieziono go do szpitala, gdzie zmarł.

Postrzelony 13-latek pochodził z Birmy

Lokalne media podały, że zmarłym jest Nyah Mway, 13-letni uchodźca z kareńskiej mniejszości urodzony w Birmie, uczeń ósmej klasy w szkole imienia Donovana. Potwierdził to porucznik Michael Curley, rzecznik prasowy policji.

Podczas konferencji prasowej Williams poinformował, że śledztwo będzie prowadzić Biuro Prokuratora Generalnego stanu Nowy Jork. Własne wewnętrzne dochodzenie przeprowadzi również departament policji, aby sprawdzić, czy funkcjonariusze przestrzegali procedur. Zgodnie z obowiązującymi przepisami interweniujący funkcjonariusze zostaną oddelegowani na płatny urlop administracyjny do czasu wyjaśnienia sprawy.

Wideo, na którym widać tragiczną sytuację trafiło do sieci

Williams podkreślił zarazem, że departament policji jest świadomy krążącego w mediach społecznościowych filmu z tego incydentu. W jego opinii nie przedstawia on całego zdarzenia.

Na nagraniu wideo opublikowanym na Facebooku przez świadka widać, jak jeden z funkcjonariuszy goni Nyaha Mwaya i powala go na ziemię. Widać także, jak funkcjonariusz uderza nastolatka, gdy podbiegają dwaj inni funkcjonariusze. Rozlega się strzał, gdy nastolatek leży na ziemi, relacjonowała zapis wideo AP.

Podczas sobotniej, pełnej napięcia konferencji prasowej Williams nie powiedział, co skłoniło policję do próby zatrzymania dwóch młodych ludzi ani czego dotyczyło śledztwo prowadzone przeciwko nim. Konferencja prasowa zakończyła się wcześniej, gdy Williams, burmistrz miasta i tłumacz z trudem odpowiadali na pytania wzburzonych mieszkańców Utice i rodziny zastrzelonego chłopca, przekazała AP.

Zobacz też: Kierowcy taksówek pod lupą policji

Sonda
Widziałeś/aś kiedyś policjantów w akcji?
Migranci próbowali przekroczyć granicę. Zaatakowali polskich żołnierzy, policjantów i pograniczników