Trudna sytuacja gospodarcza a problemy ze spłatą zobowiązań
Inflacja, wojna na Ukrainie, przebyta pandemia i pogłębiający się kryzys gospodarczy - to właśnie między innymi te czynniki wpływają na rosnące problemy Polaków ze spłatą kredytów. Raty często są tak wysokie, że przekraczają możliwości finansowe kredytobiorców.
Problem z terminową spłatą kredytu. Co robić, gdy nie stać Cię na zapłacenie raty?
Osoby, których możliwości finansowe nie zawsze pozwalają na uregulowanie zobowiązań w należytym terminie mogą skorzystać z pomocy państwa.
Jednym rozwiązaniem są wakacje kredytowe, po które sięga już coraz więcej Polaków. Tylko do 2. kwietnia w bankach zgłoszono ponad 1 milion 100 tysięcy rachunków objętych wakacjami kredytowymi. Dla porównania: w ubiegłym roku, w okresie od sierpnia do końca grudnia 2022, z tej opcji skorzystano w przypadku 1 mln 50 tysięcy kredytów.
Kolejną opcją jest restrukturyzacja kredytu, czyli zmiana warunków umowy kredytowej tak, by dopasować formę spłaty kredytu do możliwości kredytobiorcy. Na ten krok decyduje się jednak niewiele osób.
Wreszcie, ostatnim rozwiązaniem przy braku możliwości terminowych spłat jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, przeznaczony również dla tych, którzy zaciągnęli kredyt w obcej walucie, np. dla frankowiczów. Z tej pomocy także korzysta coraz więcej osób. Według danych z Banku Gospodarstwa Krajowego: w styczniu wsparciem z Funduszu objęto 765 umów kredytowych, w lutym było ich 875, a w marcu aż 1005.
Polecany artykuł:
Wakacje kredytowe - czym są i kto może z nich skorzystać?
Wakacje kredytowe polegają na czasowym zawieszeniu spłaty kredytu. W ramach tej opcji w 2023 roku można skorzystać z odroczenia płatności czterech rat, jedna rata na jeden kwartał.
Należy jednak pamiętać, że nie jest to anulowanie płatności, a jedynie jej odłożenie w czasie. To oznacza, że wydłużony zostanie okres spłaty kredytu.
Z wakacji kredytowych może skorzystać każdy, kto ma zaciągnięty kredyt na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych. Zamrożenie spłat może jednak dotyczyć wyłącznie jednej umowy mieszkaniowej i wyłącznie zobowiązań zaciągniętych w złotówkach - wakacje kredytowe nie przysługują osobom, które mają kredyt w obcej walucie.
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców a wakacje kredytowe. Czym się różni?
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zapewnia pomoc tym osobom, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy i znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. To wsparcie finansowe w wysokości ustalanej indywidualnie, ale nie wyższej niż 2 tysiące złotych. Środki mogą być wypłacane na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy.
Z pomocy w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców mogą skorzystać nie tylko osoby posiadające kredyt w złotówkach, ale także wszyscy ci, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie zobowiązania mieszkaniowego w obcej walucie.
Po to wsparcie można te sięgnąć niezależnie od daty zaciągnięcia kredytu, podczas gdy wakacje kredytowe przysługują jedynie osobom, które wzięły kredyt przed 1. lipca 2022 roku.
To nie koniec, bo sięgając po pomoc z Funduszu trzeba spełnić jeden z trzech warunków finansowych, podczas gdy wakacje kredytowe przyznawane są każdemu bez względu na sytuację materialną.