Podatki Gorzów

i

Autor: fot. Canva Pro

PODATKI

Podatki w Gorzowie jedne z najniższych w kraju. Lepiej jest tylko w Zielonej Górze

2024-04-19 13:12

Lubuszanie mogą się cieszyć, bo to właśnie w miastach wojewódzkich lubuskiego podatki są najtańsze w całej Polsce. Gorzów znalazł się na drugim miejscu w rankingu dotyczącym lokalnej polityki podatkowej. Taniej jest tylko w Zielonej Górze.

W rankingu przygotowanym przez pismo "Wspólnota" przedstawiono dane dotyczące lat 2020-2022. Pokazano w nim, jaki procent potencjalnie dostępnych dochodów własnych jest faktycznie zbieranych przez gminy. Jak się okazuje, nie ma w Polsce gminy, która na skutek obniżania podatków zbierałaby mniej niż 50% możliwych do uzyskania dochodów własnych. Gdzie podatki są najmniejsze?

Co wpływa na wysokość podatków?

Jak wskazuje pismo "Wspólnota", podatki lokalne w dużych ośrodkach są zazwyczaj wyższe niż w tych mniejszych. Powód? Więcej udogodnień dla mieszkańców, bogatsza oferta edukacyjna i kulturalna, lepsza infrastruktura i transport przyciągają mieszkańców. A rozwój miasta musi kosztować.

Pomiędzy poszczególnymi miastami są jednak różnice. Najmniej obniżek, ulg, zwolnień czy umorzeń udzielanych jest w Warszawie, Gdańsku i Łodzi. Najwięcej – w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Rzeszowie. Podkreślić jednak trzeba, że te różnice na tle innych JST nie są znaczące, a wszystkie miasta wojewódzkie ściągają z podatków ponad 90 proc. tego, co jest możliwe. Włodarze podkreślają, że na atrakcyjność dużych ośrodków miejskich wpływają przede wszystkim inwestycje. To one napędzają rozwój - czytamy we "Wspólnocie".

Gorzów w czołówce najniższych podatków w Polsce

W najnowszym rankingu Gorzów zajął drugie miejsce jeśli chodzi o najniższe podatki w Polsce. Znalazł się na podium tuż za Zieloną Górą i awansował o jedno miejsce w stosunku do poprzedniego rankingu (uwzględniającego lata 2013-2015).

Średnia stawka podatków (dochody własne otrzymane jako % możliwych do zebrania) według "Wspólnoty"

  1. Zielona Góra 91,3 %
  2. Gorzów Wlkp 92,6 %
  3. Rzeszów 95,1 %
  4. Poznań 95,6 %
  5. Toruń 95,9 %

Na ostatnim miejscu uplasowała się natomiast Warszawa z wynikiem 99,8%.

Zobacz też: Najbiedniejsze gminy w województwie lubuskim

Sonda
Lubisz życie w Gorzowie?
Wyższy wiek emerytalny albo wyższe podatki