Pies kleszcz

i

Autor: Canva

KLESZCZE

Po spacerze z psem wyciągnęli z niego... 44 kleszcze! Jak chronić psa przed kleszczami?

2023-08-03 14:21

Takiego widoku się nie spodziewali! Małżeństwo, które wróciło ze spaceru z psem zauważyło zatrważającą ilość kleszczy, które dosłownie obsiadły zwierzę. W sumie z psa wyciągnięto aż 44 kleszcze! W okresie wzmożonej aktywności tych pajęczaków warto wiedzieć jak się przed nimi chronić.

Kleszcze pojawiają się wtedy, gdy temperatura rośnie powyżej 5-7 stopni Celsjusza. To oznacza, że w Polsce robią się aktywne już na przełomie marca i kwietnia a "znikają" dopiero na przełomie października i listopada.

Te małe, niepozorne pajęczaki stanowią duże zagrożenie zarówno dla ludzi jak i np. psów czy kotów, ponieważ przenoszą bardzo groźne choroby zakaźne takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (ludzie) czy babeszjoza (psy, koty).

Dlatego też wychodząc na spacer, głównie w tereny leśne czy gęsto porośnięte roślinnością warto się odpowiednio zabezpieczyć, a po powrocie do domu dokładnie sprawdzić czy żaden nie upodobał sobie nas jako swojego żywiciela.

Kilkadziesiąt kleszczy po jednym spacerze!

O tym, że kleszcza można złapać praktycznie wszędzie przekonało się małżenstwo z Gorzowa Wielkopolskiego, które postanowiło się wybrać na spacer nad rzekę. Niczego nie podejrzewając przechadzali się spokojnie po łąkach razem ze swoim półtorarocznym psem.

Po powrocie do domu para postanowiła sprawdzić czy ich pies nie złapał jakiegoś kleszcza. Jednak tego co zobaczyli nie zapomną do końca życia!

Niestety moje obawy się potwierdziły, bo gdy zaczęłam oglądać psa zauważyłam u niego kleszcza. Zaraz po tem drugiego i trzeciego. A to nie był koniec! Łącznie razem z mężem wyciągnęliśmy aż... 44 kleszcze!" przyznaje kobieta.

Na szczęście wszystko skończyło się dobrze, bo małżeństwo szybko zauważyło niebezpieczne pajęczaki i w porę je usunęło. Gdyby jednak tego nie zrobili sytuacja mogłaby się skończyć dla zwierzęcia tragicznie.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Wybierając się na spacer warto zadbać nie tylko o swoją ochronę, ale także o ochronę psa lub kota. Środki ostrożności dobrze jest stosować wobec wszystkich wychodzących zwierząt.

  1. Obroże przeciwkleszczowe
  2. Specjalne środki chemiczne w spray'u
  3. Krople na skórę
  4. Tabletki na pasożyty

W razie wątpliwości jaki środek będzie najlepszy dla Twojego pupila poproś o radę weterynarza.

Jak usunąć kleszcza u psa lub kota?

Usunięcie kleszcza nie jest taką łatwą sprawą jak mogłoby się wydawać. Pajęczaki wczepiają się w ciało wchodząc pod skórę, gdzie całkowicie chowają głowę. Na zewnątrz widać tylko ich odwłok, który w miarę picia krwi może się powiększyć nawet dziesięciokrotnie.

Usuwając kleszcza trzeba postępować bardzo ostrożnie, ponieważ w przypadku urwania odwłoka głowa zostaje w ciele co może prowadzić do dalszego rozwoju chorób.

Aby bezpiecznie i prawidłowo usunąć kleszcza najlepiej jest skorzystać ze specjalnych zestawów, które dostępne są m.in. w aptece i które zawierają dokładne instrukcje jak postępować. Zawsze można się też udać do weterynarza, który fachowo pozbędzie się pajęczaka.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wyciągnięcie kleszcza będziesz potrzebować pęsety i środka do dezynfekcji. Chwyć pasożyta blisko pęsetą łapiąc go tak blisko skóry jak to tylko możliwe, a następnie pewnym ruchem wyciągnij go pionowo do góry. Po wszystkim zdezynfekuj miejsce, w którym znajdował się kleszcz.

Pamiętaj, by nigdy nie dotykać pasożyta gołymi rękami!

Sonda
Złapałaś kiedyś kleszcza?
Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?