Twarz operacja rysy

i

Autor: Pierwsza w Polsce feminizacja twarzy. Pola ma bardziej kobiece rysy, zainteresowanie zabiegiem jest coraz większe

Pierwsza w Polsce feminizacja twarzy. Pola ma bardziej kobiece rysy, zainteresowanie zabiegiem jest coraz większe

2023-06-19 12:28

W lutym tego roku w Polsce miał miejsce pierwszy skomplikowany zabieg feminizacji twarzy, czyli nadania twarzy bardziej kobiecych kształtów. Przeszła ją Pola, która już w wieku 14 lat określiła się jako osoba transpłciowa. W tej chwili pacjentka czuje się dobrze, a do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób zainteresowanych podobną operacją.

Feminizacja twarzy - na czym polega zabieg?

Feminizacja twarzy to nawet nie zabieg, a seria skomplikowanych zabiegów twarzoczaszki, ktore mają na celu nadanie twarzy wyraźnych, kobiecych rysów. Polega ona na chirurgicznej modyfikacji kości i tkanek chrzęstnych oraz odpowiednim dopasowaniu tkanek miękkich do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjentki.

Standardowo przeprowadza się zmiany w okolicach czoła, brwi, nosa i podbródka tak, aby twarz stała się bardziej pociągła, a tym samym szczuplejsza.

Zabiegi te znane są już w wielu krajach, przede wszystkim w Brazylii, Meksyku, Indiach, Singapurze czy Tajlandii i decydują się na nie przede wszystkim osoby, które są w trakcie lub dokonały już zmiany płci. Często jest to kolejny etap po usunięciu narządów płciowych. W Polsce jest to zupełna nowość!

Pierwszy w Polsce zabieg feminizacji twarzy przeszła Pola Żukowska

Dopiero w tym roku udało się przeprowadzić pierwszy zabieg feminizacji twrazy w Polsce, którego podjął się dr n.med. Rafal Pokrowiecki. U pacjentki, Poli Żukowskiej, obniżono linię włosów, wygładzono czoło, zaokrąglono żuchwę i podniesiono boczną część brwi.

W tej chwili Pola nie tylko wygląda, ale i czuje się dobrze. Jak sama przyznała w programie "Dzień Dobry TVN": komfort jej życia znacznie się poprawił.

Do chirurga z kolei zgłasza się coraz więcej pacjentek zainteresowanych podobnym zabiegiem. Są to osoby, które źle się czują w swoim ciele, chcą zmienić płeć i przeszkadzają im mocno zaznaczone męskie cechy twarzy.

Z tego zabiegu nie mogą skorzystać jednak osoby poniżej 18. roku życia, których stan zdrowia nie pozwala na podobne działania lub które cierpią na zaburzenia psychiczne uniemożliwiające im podjęcie takich decyzji.

Sonda
Czy podjąłbyś/podjęłabyś się operacji plastycznej?
Pionierska operacja w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie