Bibloioteka

i

Autor: https://www.ndr.de / Stiopa www.commons.wikimedia.org

KULTURA

Oppenheimer - film zrobił furorę w Gorzowie? W bibliotece kolejka chętnych do wypożyczenia książki o wynalazcy bomby atomowej

2023-09-08 15:06

Pod koniec lipca na kerany kin wszedł film biograficzny pt. "Oppenheimer" opowiadający historię znanego amerykańskiego naukowca, który wynalazł bombę atmowoą. Film powstał na podstawie nagrodzonej Piulitzerem książki, która w tej chwili cieszy sie ogromnym zainteresowaniem ze strony gorzowian. Żeby wypożyczyć ją w bibliotece... trzeba staną w kolejce!

Sukces filmu "Oppenheimer". Ile zarobiła produkcja?

"Oppneheimer" w reżyserii Chrisa Nolana to głośny film, który jest jedną z najlepiej zarabiających produkcji 2023 roku. To opowieść o naukowcu Juliusie Robercie Oppenheimierze, który w 1945 roku stworzył bombę atomową nie spodziewając się jakie konsekwencje dla całego świata będzie niósł ze sobą ten wynalazek.

Film od razu zyskał ogromną popularność. Według statystyk w zaledwie miesiąc po światowej premierze filmu zarobił on już ponad 717 milionów dolarów, zajmując tym samym czwartą pozycję wśród najlepiej zarabiających filmów w 2023 roku.

Film nakręcono na podstawie książki pt. "Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej" autorstwa Kaia Birda i Martina J. Sherwina. Pozycja została nagrodzona Pulitzerem i sięgnęły po nią miliony czytelników z całego świata.

Książka o Oppenheimerze zarezerwowana w gorzowskie bibliotece

Gorzowianie, którzy chcą poznać historię Oppneheimera nie tylko z filmu, ale także z książki, która przedstawia więcej wątków i robi to w sposób szczegółowy, mogą okazję wypożyczyć ten tytuł w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie.

Pozycja znajduje się na stanie zbiorów biblioteki, ale żeby ją przeczytać trzeba będzie trochę poczekać. Dlaczego? Bo to jedna z najchętniej wypożyczanych książek w ostatnim czasie i do jej wypożyczenia jest już kolejka chętnych. W tej chwili na książkę czeka już kilka osób i każdy kolejny zainteresowany musi ją zarezerwować wpisując się na listę.

Czy to sukces filmu przyciągnął czytelników? Niewątpliwie wzbudził większe zainteresowanie pozycją, a to zdecydowanie pozytywny aspekt produkcji kinowych. W końcu film filmem, ale jak wiadomo, nic nie pobudza wyobraźni i nie ćwiczy kreatywności tak jak dobra książka!

Najchętniej czytanie książki z gorzowskiej biblioteki

"Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej" to nie jedyna pozycja ciesząca się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Jak informuje Sławomir Szenwald, dyrektor placówki: w tej chwili jest kilka pozycji, które są zarezerwowane i na których wypożyczenie trzeba będzie poczekać. Są to:

 • "Chłopki: opowieść o naszych babkach" aut. Joanna Kuciel-Frydryszak
 • "Widmo Brockenu" aut. Remigiusz Mróz
 • "Życie Violette" Valerie Perrin
 • "Atlas. Historia Pa Salta" aut. Lucinda Riley, Harry Whittaker
 • "Uspokój swój mózg: dlaczego czujemy się tak źle, chociaż życje nam się tak dobrze?" aut. Anders Hansen
 • "Zaginiona siostra" Lucinda Riley
 • "Atomowe nawyki: drobne zmiany, niezwykłe efekty" aut. James Clear
 • "Człowiek w poszukiwaniu sensu" aut. Viktor E. Franki
 • "Błyski w mroku: thriller" aut. Stacy Willingham
 • "Cieszę się, że moja mama umarła" aut. Jennette McCurdy
 • "Cudowne lata" aut. Valerie Perrin
 • "Dania: tu mieszka spokój" aut. Sylwia Izabela Schab.

"Oppenheimer" to z pewnością udana adaptacja książki. Są jednak takie produkcje, o których wolelibyśmy zapomnieć. Sprawdź najgorsze filmy oparte na książkach

Sonda
Wolisz film czy książkę?
Niewiarygodne! Zamachowski debiutował w filmie z Korą