Objawienia Maryjne to nic innego jak wydarzenia, w trakcie których jednej lub kilku osobom objawia się Maryja, czyli matka Jezusa. Na świecie wielu ludzi twierdziło, że doznało takich objawień - Maryja miała im się ukazywać w różnych sytuacjach, a ostatnio Internet obiegła informacja o kolejnym objawieniu... na drzewie w Parczewie.
Najwięcej głosów o objawieniach pochodzi z z Włoch, nieco mniej z Francji i Niemiec. W Polsce podobnych przekazów o objawieniach było około 30.
Wiele z tych twierdzeń nie jest jednak prawdziwych. W kościele rzymskokatolickim obowiązują specjalne procedury, których celem jest określenie czy takie objawienie rzeczywiście miało miejsce i można je uznać za autentyczne, czy też nie. Do tej pory kościół oficjalnie uznał około 70 przypadków Objawień Maryjnych, na ponad 20 tysięcy zgłoszonych.
Objawienia Maryjne w Polsce
W Polsce tylko w jednym przypadku kościół uznał objawienia za autentyczne. W 1877 roku miały ich doświadczyć dwie dziewczynki z niewielkiej wsi Gietrzwałd, położonej w województwie warmińsko-mazurskim.
Matka Boska miała się ukazać 13-letniej Justynie Szafryńskiej i 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Zgodnie z relacjami dziewczynek Maryja przyszła do nich, przemówiła po polsku i poprosiła o codzienne, różańcowe modlitwy.
Objawienia w Gietrzwałdzie rozpoczęły się 27 czerwca 1877 roku i trwały do 16 września 1877 roku. Watykan ich autentyczność potwierdził 100 lat później, w 1977 roku.