Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wprowadzenie nowych przepisów dotyczących segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Zgodnie z nowym artykułem 101a ust. 1, surowce nie będą już dzielone tradycyjnie, jak dotychczas, na papier, szkło, plastik i metal, ale na sześć nowych kategorii.
"Odpady budowlane i rozbiórkowe zbiera się oraz odbiera selektywnie, z podziałem co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie" – tak brzmi ust. 1.
Kto będzie segregował odpady na budowie? Jest znak zapytania
Wykonawcy prac budowlanych będą zobowiązani do segregacji, a osoby wykonujące prace na własny rachunek będą miały możliwość zamówienia dedykowanego kontenera.
Wywóz śmieci. Ile płaci się w poszczególnych miastach w Polsce?
Są wątpliwości co do tego, czy odpady budowlane i rozbiórkowe powinny być segregowane na miejscu prac, czy też mogą być przekazywane do podmiotów posiadających uprawnienia do tego celu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce odejść od segregacji na miejscu i umożliwić przekazywanie odpadów tym, którzy są do tego odpowiednio upoważnieni. Obecnie nie ma jeszcze jasności co do dalszego przebiegu tych spraw.