Nietrzymanie moczu

i

Autor: Canva Pro

ZDROWIE

Nietrzymanie moczu to powszechny problem XX wieku. Dotyka coraz więcej kobiet. Kiedy może się pojawić i jak sobie z nim radzić?

2024-01-10 11:07

Szacuje się, że nawet 40 procent kobiet w Polsce może doświadczać problemów związanych z nietrzymaniem moczu. W tej chwili to jedna z ważniejszych dolegliwości mająca status choroby społecznej. Przez ginekologów nazywana jest "testem trampoliny". Jak zapobiegać problemom z nietrzymaniem moczu i jak sobie z nim radzić? Podpowiada specjalista.

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która dotyka nie tylko kobiety, ale również mężczyzn, chociaż kobiet jest w tej grupie zdecydowanie więcej. Wszystko zarówno przez budowę anatomiczną cewki moczowej jak i przez wyzwania stawiane przed kobiecymi organizmami.

Test trampoliny i przyczyny nietrzymania moczu

Z problemem nietrzymania moczu zmaga się od 25-45% kobiet, w zależności od grupy wiekowej. Pierwsze problemy pojawiają się zazwyczaj po ciąży i porodzie naturalnym, które są jednymi z głównych przyczyn nietrzymania moczu. To one w dużej mierze prowadzą do pogorszenia statyki narządu rodnego, cewki i pęcherza moczowego.

Jak przyznają ginekolodzy: świadomość tego problemu pojawia się w momencie zabaw z dzieckiem, dlatego nazywane jest "testem trampoliny". To właśnie podczas skoków i rozluźniania mięśni okazuje się, że dochodzi do nietrzymania moczu.

Ale przyczyn tej dolegliwości może być znacznie więcej, poczynając od budowy kobiecego ciała - kobiety posiadają bowiem bardzo krótką (w przeciwieństwie do mężczyzn) cewkę moczową, co może pogłębiać problemy z nietrzymaniem moczu. Oprócz tego dolegliwość ta może się pojawić w wyniku uszkodzeni mięśni dna miednicy mniejszej, mięśni Kegla czy osłabienia mięśni okalających cewkę moczową.

Problemy z nietrzymaniem moczu? Sprawdź, jak sobie radzić

Nietrzymanie moczu może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Na szczęście są sposoby na zredukowanie bądź całkowite wyeliminowanie tego problemu.

Po pierwsze, jeśli zmagasz się z tą dolegliwością udaj się do lekarza specjalisty w celu wystawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Na złagodzenie objawów nietrzymania moczu może wpływać zmiana stylu życia (w tym m.in. redukcja masy ciała, ograniczenie kofeiny, alkoholu, tytoniu, rezygnacja z ostrych potraw), regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy (tzw. ćwiczenia mięśni Kegla) czy trening pęcherza moczowego.

Ponadto, lekarz ginekolog może wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne. Pomocna może też być fizjoterapia, dlatego warto skorzystać z porady wykwalifikowanego fizjoterapeuty urologicznego/uroginekologicznego.

Wreszcie, gdy wszystkie inne metody zawiodły, można zdecydować się na operację. Obecnie ginekologia estetyczna dysponuje szeregiem nowoczesnych terapii i urządzeń, które skutecznie mogą zwalczyć problem nietrzymania moczu.

Anna Guzik jakiej nie znacie. Polska aktorka schudła 14 kilogramów i tak wygląda teraz!

Sonda
Masz problemy z utrzymaniem moczu?
Nietrzymanie moczu (NTM) - z czego wynika i jak je poskromić