W poniedziałek nad Gorzowem pojawiła się chmura szelfowa. Jest to dosyć niecodzienne zjawisko, które na fotografiach wygląda wręcz fantastycznie.
Co to jest chmura szelfowa (inaczej wał szkwałowy)?
Jak podaje wikipedia jest to szczególna forma chmury przypominająca poprzecznym przekrojem swego czoła poziomy klin lub taran. Jest ona przytwierdzona do podstawy chmury macierzystej, zazwyczaj burzowej, rzadko kłębiastej. Tego typu forma chmury występuje najczęściej na granicy burzowych frontów atmosferycznych oraz w superkomórkach, zawsze na przednim skraju strefy burzowej. W rejonie jej występowania zazwyczaj pojawia się porywisty wiatr, zwany szkwałem, i intensywne opady.
W ostatnich latach w Polsce wielokrotnie można było zaobserwować zjawisko wałów szkwałowych. To często fotografowane i udokumentowane w mediach społecznościowych, gdyż ze względu na swoją skalę i formę jest to niezwykle interesujące zdarzenie dla oka. Pojawianie się takich wałów na całym świecie różni się oczywiście intensywnością. W korzystnych warunkach atmosferycznych sprzyjających rozwojowi groźnych zjawisk często prowadzi to do poważnych zniszczeń, zalania, podtopień i innych konsekwencji, za które zazwyczaj odpowiedzialny jest wiatr.