Zakupy

i

Autor: fot. Canva Pro

HANDEL

Niedziela handlowa 30 czerwca. Gdzie zrobisz dzisiaj zakupy?

2024-06-30 8:23

W niedzielę 30 czerwca sklepy będą otwarte. Następna handlowa niedziela przypada 25 sierpnia 2024 roku, kolejne dwie będą w grudniu. W piątek w Sejmie posłowie zagłosowali przeciw wnioskowi o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Niedziele handlowe w 2024 roku

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Czy 30 czerwca jest niedziela handlowa?

Na ostatni dzień czerwca, czyli 30.06.2024 roku, przypada niedziela handlowa. To oznacza, że zakupy zrobimy nie tylko w mniejszych, osiedlowych sklepikach, ale również w supermarketach, marketach i galeriach handlowych.

Następna niedziela handlowa przypada 25 sierpnia, a kolejne: 15 grudnia i 22 grudnia.

Gdzie można zrobić zakupy w niedzielę niehandlową?

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

Sejm odrzucił projekt dotyczący zwiększenia liczby niedziel handlowych

Obecnie w Sejmie znajduje się projekt nowelizacji przepisów, dopuszczający dwie niedziele handlowe w miesiącu. Projekt w piątek został skierowany do prac w komisjach sejmowych. Sejm odrzucił wniosek posłów PiS i Lewicy o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu. Za odrzuceniem wniosku było 218 posłów, za przyjęciem zagłosowało 209, 2 wstrzymało się od głosu.

Projekt nowelizacji ustawy zakazującej handlu w niedziele złożyli pod koniec marca br. posłowie Polski 2050. Przewiduje on dwie niedziele handlowe w miesiącu. Za pracę w niedzielę przysługiwałoby podwójne wynagrodzenie, a pracodawca miałby obowiązek wyznaczyć pracownikowi dzień wolny 6 dni przed albo 6 dni po dniu pracy w niedzielę.

Zobacz też: Anna Lewandowska zarabia fortunę za jeden post na Instagramie. Ujawniono kwotę

Sonda
Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?
Zakupy w sieci vs sklepy stacjonarne - Przemysław Dwojak - Co nas czeka#14